Aleksandr Legkow na liście dopingowej The New York Times

fot.: xc-ski.de

fot.: xc-ski.de
fot.: xc-ski.de


Przed zbliżającymi się letnimi igrzyskami olimpijskimi coraz częściej mówi się o dopingu. The New York Times opublikował niedawno raport, w którym wskazuje się podejrzenia co do rosyjskich sportowców, zdobywających medale podczas igrzysk w Soczi.

Mechanizm zorganizowanego na wielką skalę oszustwa podczas igrzysk zimowych w Soczi wyjawił szef rosyjskiego laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorij Rodczenko. Wśród nazwisk sportowców opublikowanych na łamach The New York Times jest Aleksandr Legkow. Ten rosyjski biegacz wywalczył podczas igrzysk w Soczi złoty medal na 50 km stylem dowolnym a także srebro w sztafecie. Biegacz nie chce komentować zarzutów, ale jego były trener Reto Burgermeister podkreśla, że oszukiwanie nie miało miejsca. – Byliśmy z Aleksandrem przed i po Soczi w wielu krajach Europy, gdzie został wielokrotnie sprawdzony. To byłoby niemożliwe oszustwo – mówił Reto Burgermeister.

Rodchenkov wytłumaczył gazecie The New York Times, że próbki zdawane przez rosyjskich sportowców były podmieniane w laboratorium nocą. Rosyjski minister sportu Witalij Mutko powiedział agencji prasowej Tass, że wszystkie informacje opublikowane przez amerykański dziennik, to wierutne kłamstwo i spisek przeciwko Rosji. – Ponownie nasz sport jest atakowany. To są zarzuty, a nie fakty – mówił Mutko. Minister sportu podkreślał, że nagonka na rosyjskich sportowców może być wynikiem klimatu politycznego. Do sprawy odniósł się także Wladimir Putin, który podkreślił, że w kraju zostanie wzmocniona kontrola antydopingowa. Rosjanom zależy na poprawie reputacji. Czy Legkov i jego koledzy faktycznie startowali na dopingu, okaże się przy okazji kolejnej próby badania sprawy.

Źródło: xc-ski.de/nrk.no

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.