Aleksander Zubkow z zakazem działalności w sporcie

fot. Vector EPS

fot. Vector EPS

 

W myśl orzeczenia Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu (IBSF) znany rosyjski bobsleista Aleksander Zubkow nie może zasiadać w jej strukturach do 2020 roku. Będzie również musiał opuścić stanowisko prezesa rosyjskiej federacji bobslejowej. Były zawodnik nie zgadza się z tym werdyktem.

Postać  Aleksandra Zubkowa wzbudza ogromne kontrowersje. Już przed igrzyskami w Soczi (2014) zdobył dwa medale olimpijskie (srebro w czwórkach w 2006, brąz w dwójkach w 2010), a w rywalizacji na swojej ojczystej ziemi był początkowo mistrzem w obu tych konkurencjach. Jednak trzy lata później, w 2017, dwa złote medale zostały mu odebrane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski – u Zubkowa wykryto niedozwolone środki, co więcej, był on współautorem planu podmiany próbek moczu skażonych sterydami na takie, które nie budziły zastrzeżeń.

Rosjanin odwołał się od wyroku do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie (CAS), jednak zostało to rozpatrzone negatywnie. Co ciekawe, Zubkow nie miałby żadnych problemów z byciem częścią środowiska bobslejowego, gdyby decydowały o tym sądy rosyjskie. Werdykt sądu w Moskwie głosił, że wyrok lozańskiego Trybunału nie jest wiążący dla organizacji będącej pod jurysdykcją rosyjską.

– Nie widzę związku między tymi sprawami. Nie zostałem wybrany przez światową federację, a przez związek mojego kraju – powiedział zawodnik, cytowany przez portal jamaica-gleaner.com.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski domaga się od rosyjskich bobsleistów zwrotu złotych medali zdobytych podczas imprezy w Soczi – jak dotąd bezskutecznie.

Źródło: polsatsport.pl/jamaica-gleaner.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.