Aleksander Legkov i Evgeniy Belov mogą powrócić do rywalizacji od 1 listopada

fot: hotel-dolomity.pl

fot: hotel-dolomity.pl

Rosyjscy biegacze narciarscy Aleksander Legkov i Evgeniy Belov będą mogli powrócić do rywalizacji od 1 listopada. Trybunał Arbitrażowy ds. Sport (CAS) uznał, że raport Richarda McLarena nie jest wystarczającym powodem do dyskwalifikacji sportowców.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w grudniu zawiesiła kilku utytułowanych rosyjskich biegaczy podejrzanych o stosowanie niedozwolonych środków dopingujących. Federacja podjęła taką decyzję po opublikowaniu raportu Richarda McLarena, który sugerował, że w Rosji istnieje rozwinięty system dopingowy. W tym gronie znaleźli się Aleksander Legkov i Evgeniy Belov. Rosjanie w maju zeznawali przed sędziami Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i walczyli o skrócenie wyroku. Po kilku miesiącach od rozprawy jest już pewne, że CAS dał wiarę tłumaczeniom biegaczy i pozwoli im wystartować w sezonie 2017/2018 – konkretnie od 1 listopada 2017 roku.

Trybunał Arbitrażowy uznał, że raport kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena nie jest wystarczającym dowodem na zorganizowany doping i nie powinien stanowić głównego powodu dyskwalifikacji rosyjskich biegaczy. – Sędziowie, po przeanalizowaniu danych, które zostały przedstawione w raporcie z McLarenem, a także dokumentów uzupełniających, które zostały poddane ocenie, stwierdzili, że ​​nie były one wystarczające do udowodnienia winy konkretnego sportowca – czytamy w uzasadnieniu. – Oznacza to, że sportowcy zostaną dopuszczeni do kolejnego sezonu i wystąpią na igrzyskach olimpijskich, chyba że w toku dochodzenia zostaną ujawnione nowe fakty lub dowody ich winy – mówi decyzja CAS.

Wyrok Trybunału Arbitrażowego skomentowała utalentowana Rosjanka Julia Belorukova, która bardzo się cieszy z takiego obrotu spraw. – Każdy z nas odetchnął z ulgą po ogłoszeniu wyroku. Od tej decyzji zależała nie tylko przyszłość Saszy i Żeni, ale także wszystkich rosyjskich biegaczy – powiedziała 22-latka.

Źródło: sports.ru

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.