Adam Kołodziejczyk rezygnuje z prowadzenia polskich biathlonistów

Polskich biathlonistów trenuje Adam Kołodziejczyk, który wcześniej prowadził kobiecą kadrę. Pod jego wodzą nasze zawodniczki zdobyły łącznie 4 medale. / fot. M. Król

Adam Kołodziejczyk z Moniką Hojnisz-Staręgą (fot. M. Król)

Jak podaje oficjalna witryna Polskiego Związku Biathlonu (PZBiath), opiekujący się polskimi biathlonistami Adam Kołodziejczyk zrezygnował dziś ze swojego stanowiska. 56-latek pracował z Biało-Czerwonymi od 2018 roku.

W sezonie 2019/20 polscy biathloniści zajęli siedemnaste miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów – najwyższe od czasu zakończenia kariery przez Tomasza Sikorę. Rezultat ten pozwoli w kolejnej edycji Pucharu Świata zyskać jedno dodatkowe miejsce startowe w sprintach i biegach indywidualnych. Po raz pierwszy od piętnastu lat pucharowe punkty wywalczyło aż trzech polskich biathlonistów.

– Moje zadanie było jasne – poprawić rezultaty i podnieść poziom reprezentacji na tyle by nie było problemów z kwalifikacją na igrzyska. Od początku zakładałem jednak, że realizacja tego zadania powinna zająć dwa lata. Udało się w tym czasie poprawić naszą pozycję w Pucharze Narodów aż o sześć miejsc. Może dla kibiców jest to wciąż za mało, ale jestem zadowolony z pracy, którą udało nam się wykonać – powiedział trener Adam Kołodziejczyk.

– Zrezygnowałem, bo uznałem, że zrealizowałem postawione przeze mnie zadanie. Ostatnie rezultaty dają nadzieję na jeszcze lepszą przyszłość i pozwalają atakować z silniejszej pozycji startowej – dodał.

Prezes Polskiego Związku Biathlonu prof. Zbigniew Waśkiewicz podziękował trenerowi Kołodziejczykowi za ogrom pracy i zaangażowania w ostatnie dwa sezony pracy z męską kadrą.

– Jakkolwiek mogą to oceniać ludzie z zewnątrz, wywalczenie po raz pierwszy od wielu lat czterech miejsc startowych w przyszłorocznym Pucharze Świata przez męską reprezentację jest sporym sukcesem. W biathlonie to nie jest łatwa sprawa. Dodatkowo dwóch naszych biathlonistów uzyskało stypendium ministerialne. Oceniam te osiągnięcia na duży plus, zwłaszcza, że rywalizacja w męskim biathlonie na tym najwyższym poziomie jest zdecydowanie bardziej wyrównana, niż wśród kobiet – ocenił Waśkiewicz.

Zanim trener Kołodziejczyk objął kadrę mężczyzn, w latach 2011-2017 odpowiedzialny był za wyniki polskich biathlonistek, doprowadzając je w sumie do czterech medali Mistrzostw Świata. Wcześniej prowadził również kadrę młodzieżową kobiet i pełnił funkcję kierownika wyszkolenia Polskiego Związku Biathlonu.

źródło: Polski Związek Biathlonu