MŚ w Oestersund: Norwegowie wygrali klasyfikację medalową – podsumowanie mistrzostw

fot ANDERS ROVE BENTSEN / NRK

W Oestersund zakończyły się dziś kolejne biathlonowe mistrzostwa świata. Klasyfikację medalową tej imprezy wygrali Norwegowie, którzy wyprzedzili Niemców i Włochów. Polacy w Szwecji nie wywalczyli żadnego medalu.

Mistrzostwa świata w Oestersund zakończyły się sporym rozczarowaniem dla polskich biathlonistek. Biało-czerwone jechały do Szwecji ze sporymi ambicjami i oczekiwaniami, zwłaszcza w kontekście Moniki Hojnisz, ale ich forma była daleka od optymalnej. Podopieczne Nadii Biłowej dobrze spisały się w sztafecie, w której zajęły siódme miejsce, a najlepszym wynikiem indywidualnym polskiej biathlonistki było 13. miejsce wywalczone przez Monikę Hojnisz w kończącym mistrzostwa biegu masowym. Biathloniści także nie zawojowali Oestersund. W biegach indywidualnych ani razu nie uplasowali się bowiem w czołowej czterdziestce, ale w sztafecie zostali sklasyfikowani na 16. miejscu – najlepszym od dziesięciu lat.

Klasyfikację medalową mistrzostw wygrali Norwegowie, którzy wygrali pięć z dwunastu możliwych złotych medali i łącznie zgromadzili dziewięć krążków. „Wikingowie” triumfowali we wszystkich biegach sztafetowych: kobiet, mężczyzn, sztafecie mieszanej i w debiutującym na mistrzostwach świata supermikście. W rywalizacji indywidualnej jeden medal z najcenniejszego kruszcu dorzucił także Johannes Thingnes Boe. Na drugim miejscu w tabeli uplasowali się Niemcy z dorobkiem dwóch złotych, dwóch srebrnych i trzech brązowych krążków, a na trzecim Włosi, którzy spory skok zawdzięczają ostatnim biegom na czempionacie globu wygranym przez Dorotheę Wierer i Dominika Windischa. Italia wyjedzie z Oestersund z pięcioma medalami (2-2-1). Czwarte miejsce zajęli gospodarze Szwedzi, którzy zdobyli trzy krążki.

Królem polowania w Oestersund został Johannes Thingnes Boe, który ze Szwecji wyjedzie z pięcioma medalami. Triumfator Pucharu Świata zdobył cztery złota: w sprincie, sztafecie mieszanej, sztafecie i supermikście, a także srebro w biegu pościgowym. Trzy medale wywalczył natomiast Niemiec Arnd Peiffer (1-2-0).

Wśród kobiet sporo powodów do radości miały Norweżki Marte Olsbu Roeiseland, zdobywczyni trzech złotych krążków (sztafeta, supermikst, sztafeta mieszana) i Tiril Eckhoff (2-1-0). Dobrze spisała się również Niemka Denise Herrmann, która z dużą przewagą wygrała bieg pościgowy, a następnie dołożyła srebro w sztafecie i brąz w biegu masowym. Z identycznym dorobkiem medalowym z Oestersund wyjedzie także Dorothea Wierer (1-1-1), czyli mistrzyni świata z dzisiejszego biegu masowego i Hanna Oeberg – złota medalistka w biegu indywidualnym.

Ogromnym rozczarowaniem mistrzostwa zakończyły się dla Martina Fourcade’a, który po raz pierwszy od dziesięciu lat, czyli od swojego debiutu na mistrzostwach świata w Pjongczangu, wyjedzie z czempionatu globu bez jakiegokolwiek miejsca na podium.

Klasyfikacja medalowa:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: