Alpejski PŚ w Schladming. Brignone rewelacyjna, kula jednak dla Gut-Behrami

Marek CielecMarek Cielec 12:24, 17.03.2024 Aktualizacja: 12:59, 17.03.2024
Skomentuj fot. Andrea Miola © fot. Andrea Miola ©

Włoszka Federica Brignone zwyciężyła w ostatnim slalomie gigancie Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. Była ona zdecydowanie najlepsza w zawodach w Schladming, a na podium towarzyszyły jej Alice Robinson i Thea Louise Stjernesund. Małą Kryształową Kulę za gigant wywalczyła natomiast Lara Gut-Behrami. Szwajcarka zapwniła sobie także od razu dużą Kryształową Kulę za wygraną w klasyfikacji generalnej.

Gut-Behrami spokojnie, szaleństwo Brignone

Dopiero ostatni gigant w sezonie miał wyłonić najlepszą zawodniczkę Pucharu Świata w tej konkurencji wśród kobiet.W Schladming o ten tytuł walczyły Lara Gut-Behrami oraz Federica Brignone, która miała jednak sporo strat do odrobienia. W pierwszym przejeździe o wiele lepiej zaprezentowała się Brignone, która zajmowała pierwsze miejsce, notując najlepsze czasy we wszystkich czterech sektorach. Gut-Behrami plasowała się dopiero na dziewiątej pozycji ze stratą 1,67 sek. do Brignone, ale Szwajcarce jakikolwiek wynik wśród 15 najlepszych dawał małą Kryształową Kulę. Tymczasem najbliżej wyniku Brignone była Norweżka Thea Louise Stjernesund ze stratą 0,48 sek. Trzecia była natomiast Alice Robinson z wynikiem o 0,85 sek. gorszym od liderki. Czwarte miejsce zajmowała Mina Furst Holtmann, a piąte Ragnhild Mowinckel, która wkrótce zakończy karierę. Maryna Gąsienica-Daniel znajdowała się w strefie punktowanej, ale tuż przy jej granicy, bo na 14. lokacie (+2,70 sek.).

Potknięcie Maryny, skuteczna taktyka Lary

Drugi przejazd dla Maryny Gąsienicy-Daniel zaczął się całkiem dobrze. Polka utrzymywała przewagę nad będącą wówczas na pozycji liderki Larą Colturi, jednak taki stan utrzymywał się jedynie do połowy trasy. Później Maryna ześlizgnęła się na biodrze i nie dotarła do mety. Z kolei Lara Gut-Behrami, nie czekając na to co pokaże Federica Brignone, kończąca te zawody, postawiła swoim przejazdem kropkę na i. Szwajcarka wprawdzie nie liczyła się tym razem w walce o zwycięstwo w zawodach i nie miała ochoty na zbyt wielkie ryzyko, ale swoją spokojną jazdą zagwarantowała sobie mimo wszystko miejsce w czołowej 15 i małą Kryształową Kulę za slalom gigant, a także dużą za klasyfikację generalną. Po pierwszym przejeździe w okolicach podium kręciło się sporo Norweżek i pomimo pewnych trudności w drugim, jednej z nich udało się podium wywalczyć. Dokonała tego Thea Louise Stjernesund, która spadła o jedno miejsce w klasyfikacji, ale mogła stanąć na najniższym stopniu podium. Lepsze od niej były tylko Alice Robinson, która zajęła miejsce drugie, a także zwyciężczyni giganta w Schladming, Federica Brignone. Włoszka tym razem była bezkonkurencyjna, i pokonała Robisnon o 1,36 sek., pomimo pewnych błędów popełnionych na trasie.

Wyniki po 1. przejeździe

Wyniki końcowe

Ostatecznie w klasyfikacji gigantowej zwycięzyła Lara Gut-Behrami z przewagą 21  punktów nad Federicą Brignone. Trzecią pozycję zajęła Sara Hector. Maryna Gąsienica-Daniel niestety zaliczyła kolejny spadek na 23. miejsce, tuż za Larę Colturi.

Źródło: własne