PŚ w Oslo. Karlsson rozbiła rywalki, emocjonująca walka o podium

13:08, 09.03.2024 RED Aktualizacja: 14:18, 09.03.2024
Skomentuj fot. Julia Piątkowska fot. Julia Piątkowska

Bieg na 50 kilometrów techniką klasyczną kobiet podczas Pucharu Świata w Oslo zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Szwedki Fridy Karlsson. Drugie miejsce z ponad minutową stratą zajęła jej rodaczka Ebba Andersson, a podium uzupełniła Niemka Katharina Hennig. W biegu nie zaprezentowały się reprezentantki Polski.

Popis Karlsson w Oslo

Rywalizacja kobiet na dystansie 50 kilometrów była pierwszym akcentem weekendowych zmagań na trasie w Oslo. Przez większość trasy na czele stawki biegła grupka złożona z kilkunastu zawodniczek, które z każdym kilometrem budowała coraz większą przewagę. W okolicach 30. kilometra na atak zdecydowała się Frida Karlsson, która od początku była bardzo aktywna na trasie. Był to decydujący moment, który rozstrzygnął kwestię zwycięstwa w tym biegu. Im bliżej mety, tym Szwedka miała coraz większą przewagę nad grupą pościgową, co doprowadziło ją do zdecydowanego zwycięstwa.

Na niespełna 8. kilometrów przed metą rajd po drugie miejsce rozpoczęła z kolei Ebba Andersson. Druga ze Szwedek odłączyła się od reszty grupy pościgowej i przez długi czas była pewna miejsca na drugim stopniu podium. Pod koniec trasy na atak zdecydowały się jednak Austriaczka Theresa Stadlober i Niemka Katharina Hennig, które zaczęły wyraźnie odrabiać stratę do Szwedki.

Emocjonująca walka na ostatnich metrach

Finalnie Karlsson cieszyła się ze zdecydowanego zwycięstwa. Drugie miejsce zajęła Andersson, która uchroniła się przed atakiem rywalek. Druga ze Szwedek dobiegła do mety ze stratą 1:19,3 s do swojej rodaczki. Walka o trzecie miejsce rozstrzygnęła się po sprinterskim finiszu na ostatnich metrach. Zwycięsko wyszła z niego Hennig, która wyprzedziła Stadlober o zaledwie 0.2 sekundy. Kolejne miejsca zajęły Finka Kertyu Niskanen i kolejna Szwedka Jonna Sundling. Liderka klasyfikacji generalnej Jessie Diggins zajęła dzisiaj dopiero 11. lokatę. Amerykanka straciła do triumfatorki ponad 4 minuty.