PŚ w Lahti. Klaebo lepszy od faworyta gospodarzy. Świetny bieg Norwega

13:59, 02.03.2024 . Aktualizacja: 14:30, 02.03.2024
Skomentuj Fot: M. Rudzińska Fot: M. Rudzińska

Johannes Hoesflot Klaebo okazał się najlepszy w biegu na 20 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w fińskim Lahti. Norweg był w sobotę zdecydowanie najlepszy i wygrał z dużą przewagą. Drugie miejsce zajął lokalny faworyt Iivo Niskanen, a na najniższym stopniu podium stanął Martin Loewstroem Nyenget. Na szóstej pozycji finiszował lider klasyfikacji generalnej Harald Oestberg Amundsen. Jedyny rywalizujący Polak, Dominik Bury, uplasował się na 51. miejscu.

Popis Klaebo

Bieg na dystansie 20 kilometrów stylem klasycznym mężczyzn był popisem Johannesa Hoesflota Klaebo. Reprezentant Norwegii prowadzenie objął po ośmiu kilometrach i na kolejnych punktach pomiaru stopniowo zwiększał swój zapas czasowy nad rywalami. Na półmetku przewaga Klaebo wynosiła osiem sekund, by przed ostatnią pętlą osiągnąć niemal dwadzieścia sekund. Czwarte okrążenie było już tylko formalnością bowiem nikt nie był w stanie zagrozić tak dysponowanemu Norwegowi. Ostatecznie Johannes Hoesflot Klaebo minął linię mety z czasem 48:00,1 min i mógł się cieszyć z dziesiątego zwycięstwa w bieżącym sezonie Pucharu Świata.

Duże straty

Na drugiej pozycji finiszował Iivo Niskanen. Faworyt gospodarzy, głośno dopingowany przez kibiców zgromadzonych wokół trasy, prowadził po pierwszym okrążeniu, ale potem nie był w stanie dotrzymać kroku Klaebo i musiał zadowolić się drugą lokatą. Fin zameldował się na mecie z wynikiem gorszym od Norwega o dwadzieścia cztery sekundy. Pozostali biegacze mieli już dużo większe straty do Norwega. Martin Loewstroem Nyenget, który stanął na najniższym stopniu podium, przegrał z sobotnim triumfatorem o +58,2 sek. Czwarty był Paal Golberg (+1:09 min), piąte miejsce zajął Erik Valnes (+1:25,9 min), a szóste lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Harald Oestberg Amundsen (+1:36,5 min).

W sobotnim biegu wystartował Dominik Bury, ale reprezentant Polski nie liczył się w walce o czołowe lokaty i uplasował się na 51. pozycji ze stratą +5:41,5 min.