Letnie Grand Prix wraca do Zakopanego. Jak dotychczas radzili sobie Polacy?

18:00, 15.08.2019 Anna Felska

Najlepsi skoczkowie świata już po raz drugi w tym sezonie letnim zawitają do Polski. Po ośmiu latach przerwy zawody Letniego Grand Prix odbędą się w Zakopanem. Jak w przeszłości na Wielkiej Krokwi latem prezentowali się nasi skoczkowie?

Zawody z cyklu Letniego Grand Prix w skokach narciarskich w Zakopanem po raz pierwszy odbyły się w 2004 roku. Wówczas na Wielkiej Krokwi triumf odniósł Adam Małysz, który zwyciężył również w kwalifikacjach. Do kwalifikacji przystąpił także Kamil Stoch, który nie wywalczył awansu i zajął 66. miejsce. W konkursie drużynowym Polacy w składzie: Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Wojciech Tajner zajęli szóste miejsce. Rok później żaden z Polaków nie stanął na podium. Najlepszy z nich był Stefan Hula, ale zarówno on, jak i Kamil Stoch i Adam Małysz zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce konkursu. Piotr Żyła odpadł w kwalifikacjach.

W 2006 roku na najwyższy stopień podium powrócił Adam Małysz. W kolejnych dwóch latach, dwukrotnie w 2008 i raz w 2009 roku w konkursach indywidualnych zwyciężał Gregor Schlierenzauer. Jednak zawody nie odbyły się bez polskich akcentów. W 2008 roku trzecie miejsce zajął Łukasz Rutkowski, wysokie miejsca w pierwszej i drugiej dziesiątce zajmował Maciej Kot. Rok później na najniższym stopniu podium stanął Adam Małysz, a punkty zdobywali m.in. Kamil Stoch i Maciej Kot.

Kolejne zawody odbyły się dopiero w 2011 roku i do tej pory konkursów LGP w Zakopanem więcej nie było. Zawody te były częścią Lotos Poland Tour 2011, czyli turnieju, w którym skoczkowie rywalizowali na trzech polskich skoczniach: w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem. W sobotnim konkursie drużynowym Polacy w składzie: Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęli szóste miejsce. W treningach błyszczeli wówczas Kot i Stoch, ale tylko ten pierwszy utrzymał wyskoki poziom w konkursie drużynowym. Dzień później Kamil Stoch się zrehabilitował i w konkursie indywidualnym wskoczył na najniższy stopień podium. Tuż za nim na czwartym miejscu znalazł się Maciej Kot. Po pierwszej serii prowadził jednak inny Polak - Krzysztof Miętus, który w finale nie poradził sobie w trudnych warunkach i ostatecznie zajął siódmą lokatę. Na 15. miejscu zawody ukończył nasz aktualny mistrz świata - Dawid Kubacki. Zwycięstwo w konkursie i w całym polskim turnieju odniósł Thomas Morgenstern, a Kamil Stoch ukończył go na trzecim miejscu.

Jak będzie w tym roku? Polska kadra A w pełnym składzie jedyny raz w tym sezonie letnim startowała podczas LGP w Wiśle. Przed tygodniem w Courchevel z dobrej strony pokazała się trójka: Stefan Hula, Maciej Kot i Jakub Wolny. Teraz kibice będą mogli również zobaczyć w jakiej formie są Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Szansę zaprezentowania się na Wielkiej Krokwi otrzymał także jeden zawodnik kadry B - Aleksander Zniszczoł.

źródło: informacja własna / wikipedia.pl