Victoria Carl wygrywa w Muonio, Justyna Kowalczyk na trzecim miejscu

09:52, 10.11.2018 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:48, 10.11.2018

Victoria Carl wygrała sobotnie zawody FIS-owskie w Muonio (Olos). Niemka najszybciej pokonała dystans pięciu kilometrów techniką klasyczną i wyprzedziła swoją rodaczkę Katharinę Hennig o blisko piętnaście sekund. Trzecie miejsce zajęła najlepsza z Polek Justyna Kowalczyk. Pozostałe biało-czerwone zostały sklasyfikowane w drugiej dziesiątce.

W sobotę odbył się bieg na pięć kilometrów stylem klasycznym kobiet w Muonio, gdzie co roku rozgrywają się zawody FIS-owskie przed rozpoczęciem zmagań w Pucharze Świata. Na liście startowej nie zabrakło znanych nazwisk, tj. Justyna Kowalczyk, Kerttu Niskanen, Stefanie Boehler czy Victoria Carl, która odniosła dziś zdecydowane zwycięstwo. Niemka wyprzedziła o 14,7 s drugą na mecie, jej rodaczkę, Katharinę Hennig. Trzecie miejsce zajęła asystentka trenera Wierietielnego Justyna Kowalczyk. Do zwyciężczyni Polka straciła 28 sekund.

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"

data-ad-client="ca-pub-6873922752511008"

data-ad-slot="7837722142">

Tuż za podium zawodów w Olos znalazły się trzy kolejne Niemki, które wystawiły w Finlandii jedną z najmocniejszych obsad. Czwarte miejsce przypadło Julii Belger (+28,8), piąte Pii Fink (+29,2), a szóste Stefanie Boehler (+29,9). Dopiero siódmą lokatę zajęła reprezentantka gospodarzy Kerttu Niskanen. Z Victorią Carl Finka przegrała o 30,4 sekundy. Ósma była dziś Norweżka Anna Svendsen, a dziesiątkę zamknęły dwie Rosjanki: Anna Zherebyateva i Mariya Istomina.

Blisko czołowej dziesiątki, na dwunastym miejscu, została sklasyfikowana druga z biało-czerwonych Urszula Łętocha. Polka do najlepszej Niemki straciła blisko minutę i dwadzieścia siedem sekund, a więc do Justyny Kowalczyk ok. minuty. Na osiemnastym miejscu bieg ukończyła Agata Warło z czasem gorszym od Łętochy o 15,1 s. Pozostałe reprezentantki Polski startowały wcześniej wśród zawodniczek do dziewiętnastu lat. W tej kategorii cztery pierwsze miejsca przypadły Polkom. Izabela Marcisz triumfowała, Eliza Rucka była druga (obie panie miały lepszy czas od Urszuli Łętochy). Trzecią pozycję zajęła Weronika Kaleta, a czwartą Magdalena Kobielusz.