TdS w Toblach: Pierwszy w karierze triumf Natalii Niepriajewej, Rosjanka nową liderką Tour de Ski

13:50, 30.12.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 21:17, 30.12.2018

Bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym w Toblach - drugi etap cyklu Tour de Ski - zakończył się zwycięstwem Natalii Niepriajewej. Rosjanka zaledwie o 0,3 sekundy pokonała Ingvild Flugstad Oestberg i została nową liderką Touru. Na trzecim miejscu finiszowała rodaczka Niepriajewej, Anastazja Siedowa.

Dzisiejsza rywalizacja na 10 kilometrów stylem dowolnym była zdecydowanie najciekawszą w biegach dystansowych w sezonie 2018/2019. Nieobecność Therese Johaug sprawiła, że kwestia zwycięstwa była otwarta i ciężko było wskazać faworytkę.

Na rezygnacji liderki Pucharu Świata skorzystała dziś Natalia Niepriajewa, która odniosła pierwsze zwycięstwo w karierze i pierwsze w biegu dystansowym. Rosjanka prowadziła od drugiego punktu pomiaru czasu, ale z każdym kolejnym kilometrem jej zapas czasowy nad Ingvild Flugstad Oestberg malał. Na siódmym kilometrze Norweżka traciła do reprezentantki Rosji dwie sekundy, a na ósmym już zaledwie 0,5 sek.

Końcówka była bardzo emocjonująca, a zwycięsko z tej korespondencyjnej walki wyszła Natalia Niepriajewa, która pokonała Ingvild Flugstad Oestberg o... 0,3 sek. Norweżka, prowadząca od połowy biegu, dziś musiała obejść się smakiem zwycięstwa. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna reprezentantka Rosji - Anastazja Siedowa. 23-latka miejsce w trójce zawdzięcza świetnej postawie w drugiej części dystansu.

Czwarta była Krista Parmakoski, piąte miejsce zajęła Heidi Weng, a szóste Jessica Diggins. Na siódmej lokacie sklasyfikowano Julię Biełorukową, na ósmej Nathalie Von Siebenthal, na dziewiątej Kari Oeyre Slind, a czołową dziesiątkę zamknęła Katharina Hennig.

Jedyna Polka w stawce, Urszula Łętocha, zajęła 65. miejsce ze stratą ponad trzech minut.

Liderką Tour de Ski po dzisiejszym biegu została Natalia Niepriajewa. Prowadząca po pierwszym etapie Stina Nilsson dziś została sklasyfikowana na odległym, 39. miejscu.