PŚ w Östersund: Triumf Justine Braisaz, solidna Monika Hojnisz-Staręga

17:52, 05.12.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 22:09, 05.12.2019

Biathlonistki z Francji wzięły przykład ze swoich kolegów, którzy zajęli cztery czołowe miejsca we wczorajszym biegu indywidualnym i dziś dwie z nich stanęły na podium. Zawody wygrała Justine Braisaz, a druga była Ukrainka Julia Dżyma. Na podium zmieściła się jeszcze Julia Simon. Solidny występ zanotowała Monika Hojnisz-Staręga, która była ósma.

Bieg indywidualny na dystansie 15 kilometrów był dla biathlonistek drugą w tym sezonie - po niedzielnym sprincie -  szansą na zdobycie pucharowych punktów. Rywalizacja była niezwykle wyrównana i do samego końca trudno było przewidzieć, która zawodniczka stanie na podium. Do trzeciego strzelania na prowadzeniu znajdowała się Szwajcara Lena Haecki, ale Helwetka pogrzebała swoje szanse na triumf podczas ostatniej wizyty na stadionie pudłując aż trzy razy. Z nadarzającej się okazji nie skorzystała także Francuzka Julia Simon, której po czwartym strzelaniu doliczono dwie minuty karne. Los reprezentantki Trójkolorowych i biathlonistki ze Szwajcarii podzieliła również Szwedka Mona Brorsson (trzy minuty karne).

Błędy rywalek wykorzystała natomiast Justine Braisaz, która, podobnie jak Julia Simon miała dwie karne minuty, ale biegła nieco szybciej i dzięki temu mogła świętować zwycięstwo. Zagrożeniem dla dubletu Francuzek była bezbłędna Ukrainka Julia Dżyma, która jako jedyna zdołała wmieszać się między Braisaz a Simon. Tuż za podium uplasowała się Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold (+25,2 sek), a piąta była Rosjanka Larisa Kuklina.

Szóste miejsce zajęła Lena Haecki, siódma była liderka klasyfikacji generalnej Dorothea Wierer, a ósma Monika Hojnisz-Staręga, która jedyny moment słabości miała podczas drugiej wizyty na strzelnicy. Niestety ta niedyspozycja zaprzepaściła szanse Polki na miejsce na podium. W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze Lisa Vittozzi i Hanna Oeberg.

Pozostałe podopieczne Michaela Greisa nie zaliczą dzisiejszego biegu do udanych. Kamila Żuk z pięcioma niecelnymi strzałami była 55., Magdalena Gwizdoń z sześcioma minutami karnymi uplasowała się na 80. pozycji, a Kinga Zbylut pudłowała aż osiem razy i zajęła 95. miejsce.