PŚ w Lahti: Triumf Szwedek i Norwegów w sprincie drużynowym

fot. Patrycja Korczewska

Reprezentantki Szwecji I (Ida Ingemarsdotter i Maja Dahlqvist) wygrały rywalizację w sprincie drużynowym podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti. Na podium stanęły także Norweżki I i drugi zespół Szwecji. W biegu mężczyzn triumfowali Norwegowie I (Emil Iversen, Johannes Hoesflot Klaebo), którzy wyprzedzili swoich rodaków Norwegię II i Finlandię.

W finale sprintu drużynowego kobiet znalazły się po dwie ekipy Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji, a także duety ze Szwajcarii i Niemiec. Pierwsze zmiany niedzielnej rywalizacji były bardzo wyrównane i jednocześnie pechowe dla reprezentantek Szwecji. Najpierw na zjeździe upadła Hanna Falk, a na kolejnym okrążeniu podczas jednego z nawrotów przewróciła się Maja Dahlqvist. Biegaczki z kraju Trzech Koron nie zraziły się jednak niepowodzeniami i konsekwentnie odrabiały straty do rywalek.

Na piątej zmianie bardzo dobrze spisała się Anna Svendsen, która wyprowadziła Norwegię II na pierwsze miejsce z przewagą kilku sekund nad Szwedkami. Biegnąca jako ostatnia Mari Eide nie była jednak w stanie utrzymać wysokiej lokaty wypracowanej przez koleżankę z kadry.

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły natomiast Maiken Caspersen Falla i Maja Dahlqvist. Przed decydującym zjazdem na stadion prowadziła jeszcze Norweżka, ale ostatnie metry były prawdziwym popisem w wykonaniu reprezentantki Trzech Koron. 24-latka z Falun wyprzedziła Fallę o niespełna dwie sekundy zapewniając Szwedkom triumf w drugim sprincie drużynowym w tym sezonie (w Dreźnie Dahlqvist biegła razem ze Stiną Nilsson). Trzecie miejsce zajęła Szwecja II (Evelina Settlin i Hanna Falk) ze stratą +3,55 sek. Czwarta była Rosja II (+4,18 sek), piąta Finlandia II (+4,98 sek), a szósta Rosja I (+8,30 sek). Siódme miejsce przypadło Finlandii I (+8,35 sek), ósme były Niemki (+10,55 sek), dziewiąte Norweżki II (+13,59 sek), a stawkę zamknęły Szwajcarki (+27,01 sek).

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Rywalizacja w sprincie drużynowym mężczyzn zakończyła się podwójnym zwycięstwem reprezentantów Norwegii. Pierwsze miejsce zajął duet Emil Iversen i Johannes Hoesflot Klaebo, który niemal od samego początku kontrolował wydarzenia na trasie w Lahti. Norwegowie prowadzenie stracili tylko na pierwszej i na piątej zmianie, ale nie miało to większego znaczenia dla losów rywalizacji.

Ostatnia zmiana była już bezpośrednią walką pomiędzy Johannesem Hoesflotem Klaebo, Eirikiem Brandsdalem i reprezentantem gospodarzy Iivo Niskanenem. Zwycięsko z tego starcia wyszedł najlepszy sprinter tego sezonu i mistrz olimpijski z Pjongczangu, czyli Norweg Klaebo. 23-latek wyprzedził o +0,65 sek swojego rodaka i o +0,71 sek Fina Niskanena. Na czwartym miejscu finiszowała Rosja I (+2,69 sek), piąta była Szwecja I (+4,24 sek), a szóste Włochy I (+5,40 sek). Ze znacznymi stratami dobiegli Niemcy (+16,08 sek), Szwajcarzy (+24,61 sek) i Szwecja II (+27,16 sek). Stawkę zamknął drugi zespół Rosji (+28,49 sek).

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

Źródło: informacja własna

Anna Felska

Zastępca Redaktora Naczelnego at Sportsinwinter.pl
Anna Felska

Latest posts by Anna Felska (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.