PŚ w Igls: Nieudany początek sezonu dwójki Chmielewski/Kowalewski

15:22, 18.11.2017 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 15:31, 18.11.2017

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli 16. miejsce podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w austriackim Igls. Zawody dwójek wygrali Toni Eggert/Sascha Benecken. Wśród kobiet najlepsza była Natalie Geisenberger. Polki nie awansowały do zawodów głównych.

Zawody kobiet w Igls rozpoczęły nowy, olimpijski sezon w saneczkarstwie. Niespodzianki w austriackich zawodach nie było, gdyż wszystkie miejsca na podium zajęły Niemki. Rywalizację zdominowała Natalie Geisenberger. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej w poprzednim sezonie prowadziła po pierwszym ślizgu (40.277), a w drugim utrzymała bezpieczną przewagą, osiągając łączny wynik 1:20.488. Drugie miejsce ze stratą 173 tysięcznych zajęła Dajana Eitberger, która po pierwszym przejeździe była 5. Jeszcze większy awans zanotowała Tatjana Huefner. Doświadczona Niemka wskoczyła z 8. pozycji na najniższy stopień podium. Do Huefner należy najlepszy wynik drugiego ślizgu (40.190) oraz nowy rekord startu (2.030) na torze położonego pod Innsbruckiem.

Tuż za podium uplasowała się Kanadyjka Alex Gough, a piąta była kolejna Niemka Julia Taubitz. W drugim przejeździe duże problemy na starcie miały Erin Hamlin i Tatjana Iwanowa. Amerykanka tym samym spadła ze świetnego 2. miejsca dopiero na 21. lokatę. Rosjanka, która była po pierwszym ślizgu 9., zajęła ostatnie 24. miejsce. Polki Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn odpadły w Pucharze Narodów.

Wyniki - jedynki kobiet

Zawody na torze w Igls podobnie jak rok temu na mistrzostwach świata nie zakończyły się dobrym wynikiem naszej najlepszej dwójki. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski podczas dzisiejszego pierwszego ślizgu mieli duże problemy na wirażu po starcie. Polacy nie ustrzegli się błędów również w dalszej części trasy. Po pierwszym ślizgu Polacy byli na 18. miejscu. W drugiej części zawodów polski duet pojechał lepiej. W momencie dojazdu na linię mety Polacy zajmowali drugie miejsce, 3 tysięczne za niemiecką dwójką Robin Geueke/David Gamm. Ostatecznie Chmielewski i Kowalewski zajęli 16. miejsce. Artur Petyniak i Adam Wanielista zostali zdyskwalifikowani w Pucharze Narodów.

Wygrali Toni Eggert/Sascha Benecken z czasem 1:19.843. Niesamowita niemiecka dwójka jako jedyna w obydwu ślizgach złamała granicę 40 sekund. Drugie miejsce zajęli Ludwig Rieder/Patrick Rastner. Włosi sięgnęli po swój najlepszy wynik w karierze. Trzecie miejsce przypadło duetowi Tobias Wendl/Tobias Arlt. Pierwsza trójka po pierwszym przejeździe wyglądało identycznie. Tak jak Polacy błędy w pierwszym ślizgu popełniały inne mocne duety. Dalsze miejsca w Igls zajęli Matt Mortensen i Jayson Terdiman, Robin Geueke/David Gamm i Tristan Walker/Justin Snith.