PŚ: Peter Prevc wygrywa jednoseryjny trening. Stoch siódmy

19:11, 12.02.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 23:36, 12.02.2016

DSC_0063-Copy

Peter Prevc wygrał jednoseryjny trening na skoczni Vikersundbakken. Drugi był Andreas Stjernen ,a trzeci Kenneth Gangnes. Na siódmej pozycji sklasyfikowany został najlepszy z Polaków - Kamil Stoch. Drugi trening został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych panujących na skoczni. Start konkursu zaplanowano na godz. 20:00.

W pierwszym treningu triumfował Peter Prevc po fenomenalnym skoku na 241 metrów (189.2 pkt.). Słoweńcowi nie przeszkodziły zmienne warunki panujące na skoczni ani długie przerwy między startami zawodników. Drugie miejsce w zajął Andreas Stjernen, który uzyskał 231,5 metra (174.9 pkt.). Trzeci był Kenneth Gangnes (220 metrów; 159.5 pkt.).

Na bardzo dobrym siódmym miejscu pierwszy trening zakończył Kamil Stoch. Polak w swojej próbie uzyskał 202,5 metra (147.9 pkt.), co przy wietrze wiejącym w plecy zawodnika można uznać za dobrą odległość. Kolejnym Polakiem sklasyfikowanym w stawce był Dawid Kubacki, który dzięki lądowaniu na odległości 184,5 metra (116.8 pkt.) zajął 16 pozycje. W czołowej "30" zawodników zmieścił się jeszcze Andrzej Stękała (167,5 metra; 100. pkt.). Była 28. Nieco gorzej poszło Stefanowi Huli, który po skoku na 159 metrów (96.2 pkt.) uplasował się na 31 miejscu. Maciej Kot oddał skok na odległość 148 metrów (82.3 pkt.), co dało mu to miejsce 40. Dwie pozycje niżej za Kotem pierwszy trening zakończył powracający do Pucharu Świata Piotr Żyła (141 metrów; 69.3 pkt.).

Loty na mamucich skoczniach narciarskich zawsze są okazją do pobijania swoich indywidualnych rekordów życiowych. W pierwszej serii treningowej czwórka zawodników wykorzystała swoją próbę do tego, a byli to: Kenneth Gangnes (220 metrów), Andrzej Stękała (167,5 metra), Robert Johansson (231 metrów) i Thomas Hofer (173,5 metra).

Jury zawodów wielokrotnie zmieniało belkę startową. Zaczęto od platformy nr. 12, a skończono ostatecznie na platformie nr. 8. Spowodowane to było tym, że cały czas na skoczni zmieniały się warunki atmosferyczne.

Pełne wyniki treningu

Z powodu złych i zmiennych warunków atmosferycznych po skokach dwóch zaowdników, drugi trening został odwołany. Start zawodów został zaplanowany na godz. 20:00. Transmisja z zawodów na kanale Eurosport 1.

Źródło: fis-ski.com