PŚ: Słoweńskie podium na Okurayamie, dyskwalifikacja Gangnesa i Freitaga, Kot 12

09:21, 30.01.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 21:49, 30.01.2016

DSC_0068-CopyPierwszy konkurs indywidualny w Sapporo należał zdecydowanie do Słoweńców.Pierwsze dwa miejsca zajęli bracia Prevc, a tuż za nimi Robert Kranjec. Polacy zaprezentowali się przeciętnie.

Peter Prevc podczas pierwszej serii uzyskał 131,5 metra, co z notą łączną 147 punktów, dało mu prowadzenie przed dwójką swoich rodaków. Robert Kranjec był drugi po skoku na taką samą odległość, jednak tracił do pierwszego miejsca 5,6 punktu. Trzecie miejsce zajmował Domen Prevc, któremu zmierzono 129,5 metra (141 pkt). Czwarty był Kenneth Gangnes (128,5 m; 139,7 pkt) a piąty Severin Freund (128 m; 139 pkt). Najlepszym z Polaków okazał się Maciej Kot, który punkt konstrukcyjny przeskoczył o 2,5 metra. Reprezentant AZS Zakopane z notą 125,6 punktu był 14. W drugiej serii zaprezentowało się jeszcze trzech innych naszych skoczków. Kamil Stoch uzyskał w pierwszej rundzie 121 metrów i zajmował 20. miejsce (121,6 pkt). Stefan Hula był 25. (120 m; 117,7 pkt), a Dawid Kubacki 30. (117,5 m; 11,6 pkt). Do czołowej trzydziestki nie wskoczył tym razem Andrzej Stękała. Nasz skoczek wylądował na 114. metrze i z notą 107,3 pkt zajął 32. miejsce. W pierwszej serii nie mógł zaprezentować Klemens Murańka, gdyż został zdyskwalifikowany przed startem za niewłaściwy kombinezon.

Wyniki pierwszej serii

Ostatecznie w drugiej serii na podium zmieniły się tylko miejsca lecz nie sami zawodnicy. Zwyciężył Peter Prevc, który uzyskał w swoich skokach odległości 131,5 metra oraz 136,5 metra co dało mu notę 299 punktów. Tuż za nim sklasyfikowany został jego młodszy brat Domen Prevc ( 129,5 m oraz 134,5 m ; 282,8 pkt). Trzecie miejsce na podium uzupełnił niespodziewanie kolejny z reprezentantów Słowenii - Robert Kranjec, który dwukrotnie uzyskał odległość 131,5 metra co dało mu łączną notę 281,9 punktu.

Kilka minut po zakończeniu finałowej serii zdyskwalifikowani za nieprzepisowe kombinezony zostali Kenneth Gangnes i Richard Freitag, którzy pierwotnie zajmowali czwartą i dziesiątą pozycję w konkursie.

Tuż za podium sklasyfikowani zostali reprezentanci gospodarzy Noriaki Kasai ( 124,5 m oraz 133,5 m ; 277,3 pkt), oraz Daiki Ito ( 125,0  oraz 133,0 m ; 276,9 pkt). Powracający po kontuzji Severin Freund, który po pierwszej serii zajmował bardzo dobre piąte miejsce, zaliczył w finałowej serii upadek, w którego skutek spadł dopiero na 10. pozycję ( 128,0 m oraz 133,5 m ; 259,4 pkt).

Najlepiej z Biało-Czerwonych zaprezentował się Maciej Kot, który po skokach na odległość 122,5 metra oraz 125,5 metra zajął 12. pozycję z notą 256 punktów. Stefan Hula w porównaniu do pierwszej serii zaliczył spory awans. Polak awansował z 25. miejsca na 16. ( 120,0 m oraz 123,5 m ; 248,7 pkt). Kamil Stoch sklasyfikowany został na miejscu 18. ( 121,0 m oraz 122,0 m ; 246,7 pkt),  a Dawid Kubacki zajął miejsce 25. ( 117,5 m oraz 121,5 m ; 235,2 pkt.)