PŚ w Planicy. Kosmiczny Huber zwycięża konkurs i klasyfikację lotów. Podium dla Zniszczoła, pożegnalna feta Petera Prevca.

11:18, 24.03.2024 . Aktualizacja: 11:50, 24.03.2024
Skomentuj fot. Piotr Wojtaszczyk fot. Piotr Wojtaszczyk

W pożegnalnym konkursie sezonu nie brakowało dziś emocji. Zwyciężył Austriak Daniel Huber, który dziś grał w swojej lidze. Wyprzedził Słoweńca Domena Prevca i - co cieszy polskich kibiców szczególnie - Aleksandra Zniszczoła. Podczas drugiej serii godne pożegnanie urządzono ulubieńcowi publiczności Peterowi Prevcowi, który zakończył dziś karierę.

Nokaut Daniela

Daniel Huber dziś był nie do pokonania. W pierwszej serii skoczył 247 m, w drugiej 242,5. Tę drugą odległość uzyskał jako jedyny zawodnik skacząc z szóstej belki. Pozostali skakali z belek 8-10, ale nikt nie uzyskał lepszej odległości. Dało to Austriakowi 487,7 pkt. Drugi dziś Domen Prevc (233 i 238 m) stracił ponad 40 pkt. Uzyskał on 444,3 pkt. Zamienił się miejscami po pierwszej serii z Olkiem Zniszczołem. Polak jednak nie może mówić o niedosycie. Wyrównał swój życiowy rezultat i nie krył swojej radości. Jego skoki wyniosły dziś 237 i 237,5 m, a nota 438,1 pkt.

Awans Żyły, feta na pożegnanie

Zniszczoł nieznacznie wyprzedził zdobywcę Kryształowej Kuli Stefana Krafta (436,4 pkt), który przez to stracił w ostatnich zawodach zwycięstwo w klasyfikacji PŚ w lotach narciarskich. Piąte miejsce zajął Piotr Żyła, który awansował aż z jedenastej pozycji. Żyła po skokach 230 i 240 m osiągnął notę 424,9 pkt. Szóstą pozycję zajął Peter Prevc (422,4 pkt), który w stosunkowo młodym wieku (raptem 31 lat) pożegnał się z zawodowym sportem. Utytułowany zawodnik został godnie pożegnany przez licznie przybyłych kibiców i był to obrazek, który kibicom skoków powinien na długo w pamięci zostać.

Niezły start Stocha, słaby Kubackiego

W pierwszej "10" znaleźli się jeszcze kolejno Norwegowie Robert Johansson (415,8 pkt), Johann Andre Forfang (414 pkt) i Marius Lindvik (413,8 pkt) oraz trzeci ze Słoweńców Lovro Kos (409 pkt). Kamil Stoch zajął szesnaste miejsce (227,5 i 223 m / 392,8 pkt), zaś Dawid Kubacki zajął ostatnie z 29 startujących zawodników (194 i 187,5 m / 294,3 pkt). Nie był to imponujący sezon Dawida, ale i tak w finałowych zawodach wywalczył prawo startu.

wyniki zawodów

Sytuacja w PŚ - Kraft poza konkurencją

Kryształową Kulę zdobył w tym sezonie będący poza konkurencją Kraft (2149 pkt). Drugie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi (1673 pkt). Na podium stanął też Niemiec Andreas Wellinger (1488 pkt). Kolejne miejsca zajęli nieobecny dziś Jan Hoerl z Austrii (1140 pkt) i żegnający się z rywalizacją Peter Prevc (1071 pkt). Z Polaków najlepiej spisał się Aleksander Zniszczoł, który zajął 19. pozycję (524 pkt). Piotr Żyła był 25. (292 pkt), Kamil Stoch - 26. (256 pkt), Dawid Kubacki - 28. (213 pkt). Sklasyfikowano też Pawła Wąska (47. miejsce, 42 pkt) i Macieja Kota (55. pozycja, 21 pkt). Punkty zdobyło więc wyjątkowo mało, bo raptem sześciu naszych zawodników.

klasyfikacja generalna PŚ

Huber najlepszym lotnikiem

Mimo słabszej, 15. pozycji, w klasyfikacji generalnej najlepszy lotnikiem został Daniel Huber (429 pkt). Powtórzyła się więc sytuacja z sezonu 2021/22, kiedy to najlepszy lotnik (wtedy był nim Ziga Jelar) nie był obecny na MŚ w lotach. Końcówkę sezonu wracający po kontuzji Huber miał jednak świetną. Drugi w tej klasyfikacji był Kraft (426 pkt), zaś trzeci - P. Prevc (382 pkt). Kolejne miejsca zajęli jego rodacy - Timi Zajc (296 pkt) oraz jego brat Domen (270 pkt). Wysoko uplasował się Olek Zniszczoł (9 miejsce, 160 pkt). Kamil Stoch był 17. (94 pkt), Piotr Żyła - 20. (79 pkt), zaś Dawid Kubacki - 39. (5 pkt).