LGP w Wiśle: Kamil Stoch zwycięża, Piotr Żyła drugi

19:16, 22.07.2018 Anna Felska Aktualizacja: 19:58, 22.07.2018

Kamil Stoch zwycięża w pierwszym konkursie indywidualnym z cyklu Letniego Grand Prix. Na drugim miejscu uplasował się Piotr Żyła. Podium uzupełnił Norweg Halvor Egner Granerud. Tuż za nim Dawid Kubacki.

Kamil Stoch prowadził już po pierwszej serii, w której w niekorzystnych warunkach oddał najdłuższy skok - 132 m i prowadził z pewną przewagą nad Piotrem Żyłą (130,5 m), który skakał przy wietrze pod narty. Trzeci był Szwajcar Killian Peier (129,5 m), a piąty Dawid Kubacki (126 m). W finałowej serii Stoch i Żyła oddali skoki na taką samą odległość - 126,5 m ale przewaga Stocha wystarczyła by zwyciężyć w pierwszych zawodach tego lata. Piotr stracił do mistrza olimpijskiego 8,3 pkt. Na podium wskoczył Norweg Halvor Egner Granerud (15,5 i 129 m). Dawid Kubacki po skoku na 127,5 m ukończył konkurs tuż za podium, do Norwega stracił zaledwie 0,2 pkt. Killian Peier po skoku na 125,5 m spadł na 5. lokatę. W czołowej szóstce uplasował się również Junshiro Kobayashi (127,5 i 126 m).

Z dobrej strony zaprezentowali się pozostali biało-czerwoni. Tuż za najlepszą dziesiątką znalazł się Maciej Kot (124,5 i 125,5 m) oraz Jakub Wolny (124 i 125,5 m). Pierwsze punkty Letniego Grand Prix zdobył Tomasz Pilch, który po skokach na 127 i 123 m zajął 17. miejsce. W drugiej dziesiątce na 19. miejsce uplasował się Stefan Hula (122,5 i 120 m). Punkty zdobyli również Przemysław Kantyka (125m i 119 m), który zajął 21. miejsce, oraz Aleksander Zniszczoł (124 i 117,5 m), który wylądował o 4 lokaty niżej. Do drugiej serii nie awansowali: Paweł Wąsek (119,5 m) i Andrzej Stękała (110,5 m), którzy zajęli odpowiednio 39 i 50. miejsce.

Kamil Stoch po zimie nie oddaje żółtego plastrony lidera klasyfikacji zawodów najwyższej rangi. Również w Pucharze Narodów Polska na prowadzeniu, z dorobkiem 718 pkt. Drugie miejsce zajmują Norwegowie (419 pkt), a trzecie Niemcy (405 pkt).

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Już za tydzień rywalizacja przenosi się do Hinterzarten. Również tam Polacy udadzą się w najsilniejszym składzie.