Alpejskie MŚJ w Åre: Loïc Meillard mistrzem w kombinacji alpejskiej, Habdas 46., Pyjas 57.

14:55, 11.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 15:01, 11.03.2017

Szwajcar Loïc Meillard zwyciężył w zawodach w kombinacji alpejskiej na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w szwedzkim Åre. Najlepszym z Polaków był Piotr Habdas, który zajął 46. miejsce. Paweł Pyjas był 57.

W pierwszym przejeździe zawodnicy jechali po trasie supergiganta. Najlepszy czas uzyskał mistrz świata juniorów w zjeździe - Sam Morse. Drugie miejsce miał Szwajcar Semyel Bissig (+0,08 sek.), a trzecie jego rodak Lars Rösti (+0,15 sek.). Ta trójka to jednak zawodnicy, którzy w slalomie nie czują się tak dobrze jak w konkurencjach szybkościowych. Dobrą czwartą pozycję po supergigancie zajmował Loïc Meillard, który niedawno był sklasyfikowany na 12. miejscu w slalomie w Kranjskiej Gorze. To pozwalało mu z dużym optymizmem patrzeć na drugi przejazd. Na pozycji piątej plasował się Czech Jan Zabystran (+0,28 sek.), na szóstej Włoch Alexander Prast (+0,42 sek.), na siódmej Austriak Raphael Haaser (+0,87 sek.), który zdobył już dwa medale na tych mistrzostwach. Pozycję ósmą zajmował Kanadyjczyk Jeffrey Read, dziewiątą Amerykanin River Radamus (+0,91 sek.)ex aequo z Marco Gämperle ze Szwajcarii.  Z dwójki Polaków lepiej poradził sobie Piotr Habdas, który pojechał gorzej od Sama Morse`a o 2,97 sek. i zajmował 56. miejsce. Paweł Pyjas ze stratą 4,08 sek. był sklasyfikowany na 67. miejscu.

W slalomie Meillard miał najlepszy wynik, zdecydowanie lepszy niż trzej wyprzedzający go po supergigancie zawodnicy, których pokonał bez problemu zdobywając tytuł mistrza świata juniorów w kombinacji. Z dobrej strony w slalomie zaprezentował się River Radamus. Szósty wynik pozwolił mu na awans z 9. na 2. miejsce. Radamus to zawodnik, który na ubiegłorocznych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży  w Hafjell zdobył trzy złote medale, w tym jeden w kombinacji. Na MŚJ w Åre uległ tylko jednemu zawodnikowi, starszemu o 1,5 roku Meillardowi, z którym przegrał o 1,54 sek. Tylko 0,05 sek. gorszy od Radamusa był Niemiec Georg Hegele, który nieco lepiej radzi sobie w slalomie, w którym miał 3. rezultat. Miejsce czwarte zajął Semyel Bissig (+1,66 sek.), piąte Norweg Timon Haugan (2. czas slalomu i awans z 28. miejsca), który stracił do zwycięzcy 1,81 sek., szóste Sam Morse (+1,93 sek.), siódme Bułgar Albert Popov (+1,94 sek.), ósme Austriak Pirmin Hacker (+2,02 sek.). Na pozycji dziewiątej sklasyfikowano Kanadyjczyka Sama Mulligana (+2,24. sek.), a na dziesiątej Olava Engelhardta Sanderberga z Norwegii (+2,32 sek.) razem z Larsem Röstim. Poza trzydziestkę wypadł Jan Zabystran, a Raphael Haaser nie ukończył drugiego przejazdu. Nieco poprawili swoje pozycje z pierwszego przejazdu Polacy. Piotr Habdas zakończył zawody na 45. miejscu (+6,49 sek.), a Paweł Pyjas na 55. ze stratą wynoszącą równo 9 sekund.

Wyniki po 1. przejeździe (supergigant)

Wyniki końcowe po 2. przejeździe (slalom)

Paweł Pyjas wśród zawodników z grupy U18 zajął 4. miejsce. Pierwsze wywalczył Norweg Markus Norgård Fossland, drugie Szwed Johan Hagberg, a trzecie Słowak Samuel Revucky. Kombinację ukończyło 6 alpejczyków z tej grupy wiekowej.

Wyniki U18

W kolejnym dniu MŚJ, w niedzielę odbędą się zawody w slalomie gigancie dziewcząt oraz wieczorem konkurencja drużyn mieszanych.