Alpejskie MŚ w Åre: Kwalifikacje slalomu giganta dla Axela Lindqvista

16:25, 14.02.2019 Anna Felska

fot: Anders Carlsson / CC BY

Za nami kwalifikacje do slalomu giganta podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre. Wśród tych, którzy musieli walczyć o awans do jutrzejszych zawodów najlepszy był Szwed Axel Lindqvist.

W kwalifikacjach do slalomu giganta nie bierze udziału 50. najlepszych zawodników. Te przeznaczone są dla pozostałych zgłoszonych do zawodów, którzy nie odgrywają znaczącej roli w Pucharze Świata. Chcąc walczyć o jak najlepszy wynik w mistrzostwach świata muszą przejść eliminacje, które składają się z dwóch przejazdów. Dwudziestu pięciu najlepszych zawodników kwalifikacji uzyskuje prawo startu w głównych zawodach. Już po pierwszym przejeździe prowadził reprezentant gospodarzy Axel Lindqvist. Drugie miejsce zajmował reprezentant Belgii Dries van den Broecke, który do Szweda stracił 0,65 s. Trzeci wynik uzyskał drugi zawodnik ze Szwecji Carl Jonsson (+0,77).

Wyniki pierwszego przejazdu

W drugim przejeździe liderujący Lindqvist uzyskał czternasty rezultat ale to wystarczyło na wygraną. Drugie miejsce zajął Fin Elian Lehto, który po pierwszej kolejce był jedenasty. W drugiej uzyskał trzeci czas. Do zwycięzcy stracił 0,82 s. Trzeci wynik uzyskał Słowak Matej Falat (+0,88), który awansował z trzynastej pozycji. Tuż za czołową trójką uplasował się Rosjanin Ivan Kuznetsov (+0,89). Ze stratą ponad sekundy piąte miejsce zajął reprezentant Andory Axel Esteve (+1,02), który po pierwszym przejeździe był czwarty. Łotysz Zaks Gedra zajął szóstą lokatę, a do Lindqvista stracił 1,19 s. Miał najlepszy czas drugiego przejazdu. Ciekawostką może być fakt, iż udział w kwalifikacjach wziął Hubertus von Hohenlohe, reprezentujący Meksyk. Tak naprawdę pochodzi jednak z arystokratycznej rodziny z Lichtensteinu. Niedawno skończył 60 lat. W przeszłości wielokrotnie startował w mistrzostwach świata a także igrzyskach olimpijskich. Dziś zajął dokładnie 100. pozycję na 108. zawodników, którzy ukończyli oba przejazdy.