Znów wyręczamy FIS. Zmiany w klasyfikacjach PŚ po dyskwalifikacjach za doping

fot.britishrowing.org

Ze sporym zainteresowaniem spotkał się pierwszy nasz artykuł, w którym prostowaliśmy tabele zamieszczone na stronie oficjalnej FIS uwzględniając dyskwalifikacje za doping zawodniczek i zawodników. W drugiej części bierzemy na warsztat sezony 2015/16 oraz 2016/17.

W sezonie 2015/16 dyskwalifikacja objęła Rosjankę Anastazję Docenko – i tylko ją. Docenko była 41. w klasyfikacji generalnej i zdobyła w niej 120 punktów. Cały ten dorobek został jej zabrany – najwięcej punktów zyskały jej rodaczki Polina Kalsina i Daria Storożyłowa – po 8 punktów. Największy awans stał się udziałem innej z Rosjanek – Eleny Ustiugowej (Sobolewej) – o 6 pozycji. Dla odmiany Szwedka Maja Dahlqvist w wyniku zmian przesunęła się o dwa miejsca w dół. W sprincie o trzy miejsca w górę przesunęła się Daria Wedenina (znowu Rosja!), a żadna zawodniczka nie spadła względem klasyfikacji. W dystansach o jedno miejsca spadła Emma Wiken ze Szwecji, zaś największy awans (trzy miejsca do góry) zanotowały Rosjanka Natalia Matwiejewa, Norweżki Kari Gjeitnes Vikhagen i Marthe Kristoffersen oraz Słowenka Lea Einfalt. Justyna Kowalczyk tylko o jeden punkt powiększyła swój dorobek po zmianie, co nie zmieniło jej miejsca w klasyfikacji generalnej. Do tabeli pucharowej wskoczyła też Niemka Julia Preussler (dawniej Belger), która bez dyskwalifikacji Docenko była najwyżej 31. w zawodach.

Kobiety Sezon 2015-16

W sezonie 2016/17 zabrakło już miejsca w kadrze dla Docenko, ale wróciła zawieszona za… doping w sezonie 2015/16 Julia Czekaliewa, której wtedy się jeszcze upiekło – później już jednak nie było dla niej litości. Niemniej startowała  z powodzeniem cały sezon zdobywając łącznie 567 punktów i zajmując jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej. Punkty zdobywała tylko w dystansach, więc w zamieszczonej tabeli nie będzie tabeli sprintów (która jest właściwa na stronie FIS). Oczywiście nie należy zapominać, iż pełne wyniki Tour de Ski i innych cykli na początku i na końcu sezonu wliczają się do klasyfikacji generalnej, ale nie do klasyfikacji sprintów i dystansów. Stąd w dystansach nasza negatywna bohaterka straciła 367 punktów. Najwięcej zarobiła na tych zmianach Finka Laura Mononen (28 punktów), choć jej rodaczka Kerttu Niskanen najwięcej zarobiła na samych dystansach (15 punktów). Olga Carewa z Rosji przesunęła się aż o osiem miejsc względem pierwszej wersji tabeli, zaś Amerykanki Caitlin Patterson i Ida Sargent oraz Włoszka Gaia Vuerich spadły o dwie pozycje. W dystansach o cztery miejsca awansowały Carewa i Ustiugowa, kilka zawodniczek przesunęło się o jedno miejsce w dół. Nową zawodniczką w tabeli okazała się Barbara Jezersek wówczas już reprezentująca Australię – dzięki temu dołączyła do grona zawodniczek, które punktowały dla dwóch krajów, a także zwiększyła liczbę punktujących Australijek do trzech. Justyna Kowalczyk awansowała o pozycję do góry powiększając dorobek o cztery punkty.

Kobiety Sezon 2016-17

Sezon 2016/17 to też dyskwalifikacje u panów. Wpłynęło to na tabelę w przypadku Austriaków Maxa Haukego i Dominika Baldaufa – obaj zamieszani w aferę, w której jak zły duch wróciło nazwisko najczarniejszej postaci dopingowej ostatnich lat – Johannesa Duerra. Zdyskwalifikowano co prawda też Estończyków – ale Aldo Karp i Karel Tammjarv nie zdobyli żadnych punktów, zaś Andreas Veerpalu nawet nie wystartował w PŚ (tylko na MŚ). Austriacy nie mieli dużego dorobku – Hauke zdobył raptem dwa punkty (166. pozycja w klasyfikacji generalnej), zaś Baldauf – piętnaście (123. miejsce). Ristomatti Hakola z Finlandii zarobił dwa punkty, kilku zawodników po jednym. Choć np. dodanie jednego punktu rodakowi aferzystów Luisowi Stadloberowi pozwoliło na awans aż o sześć pozycji (fakt, że działo się to na samym dole tabeli), zaś Maurice Manificat z Francji i Erwan Kaeser ze Szwajcarii o tyle samo miejsc awansowali w sprincie. Kilku zawodników spadło o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej i w sprincie. W dystansie zmian poważnych było bardzo niewiele (bo usunięto tylko dwa punkty Haukego). Jedyny Polak w stawce – Maciej Staręga nie zmienił swojej pozycji ani dorobku punktowego.

Mężczyźni Sezon 2016-17

Pierwszą część artykułu można przeczytać tutaj

CDN

Źródło: Informacja własna