Znany biathlonista zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu. Czy wystąpi na igrzyskach?

Rosyjski biathlonista, Timofiej Łapszyn, został uznany za winnego stosowania dopingu. Zawodnika reprezentującego od sezonu 2016/2017 Koreę Południową zdyskwalifikowano na okres 12 miesięcy. Trzykrotny medalista mistrzostw Europy będzie mógł wziąć udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

fot. Getty Images

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) uznał Timofieja Łapszyna za winnego złamania przepisów antydopingowych. Zawodnika zdyskwalifikowano w dniu 23 kwietnia 2021 roku na okres 12 miesięcy. Kara ta uwzględnia jednak tymczasowe zawieszenie biathlonisty, które trwa od 23 września 2020 roku. Oznacza to, że 33-latek formalnie będzie mógł rywalizować już od przyszłej jesieni. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie jego startu na igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w dniach 4 – 20 lutego 2021 roku.

Dyskwalifikacja biathlonisty urodzonego w Krasnojarsku związana jest z uzyskaniem przez niego pozytywnego wyniku testu antydopingowego w grudniu 2013 roku. Analiza pobranej próbki wykazała obecność tuaminoheptanu w organizmie zawodnika. Substancja ta znajduje się na liście produktów zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Timofiej Łapszyn przez lata występował na biathlonowych trasach w rosyjskich barwach. Od sezonu 2016/2017 reprezentuje on Koreę Południową. Na swoim koncie ma trzy medale mistrzostw Europy, a także jeden krążek juniorskiego czempionatu. Trzykrotnie meldował się też w czołowej trójce zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata w biathlonie. Wszystkie te sukcesy osiągnął „pod szyldem” Sbornej.

Źródło: nordicmag.info