Znamy kalendarz PŚ w biegach narciarskich 2023/24

fot. M. Rudzińska

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała terminarz zawodów w biegach narciarskich w nadchodzącym sezonie. Zmagania rozpoczną się 24 listopada, a zakończą 17 marca.

fot. M. Rudzińska

Inauguracja tradycyjnie odbędzie się w fińskiej Ruce 24 listopada od sprintu klasycznego. W pierwszy weekend grudnia biegaczki i biegacze narciarscy udadzą się do Gallivare, gdzie pobiegną w sztafetach oraz biegu na 10 km techniką dowolną. Tydzień później, 9 i 10 grudnia przewidziano rywalizację w Ostersund, a pierwszą część sezonu w dniach 15-17 grudnia zakończą zmagania w Trondheim.

Davos zamiast Val Mustair 

Aż 5 z 7 etapów Tour de Ski, które odbędzie się w dniach 30.12-7.01, będzie miało miejsce we Włoszech. Zawodnicy rozpoczną w Toblach, a finiszować będą w Val di Fiemme. Tradycyjnie na ostatnim etapie czeka ich wspinaczka na Alpe Cermis. Po drodze odwiedzą Davos, które co roku jest stałym punktem kalendarza PŚ, ale po raz pierwszy stanie się częścią narciarskiej wieloetapówki.

Tuż po zmaganiach w Tourze (19-21.01) zaplanowano starty w Oberhofie.

Nowe miejsca na mapie

W nadchodzącym sezonie czeka nas debiut szwajcarskiego Goms w dniach 26-28.01. Czeka nas powrót do kanadyjskiego Canmore (9-13.02), gdzie zaplanowano cztery konkurencje. Karuzela Pucharu Świata zawita do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie Minneapolis 17 i 18 lutego. 

Skandynawski finał sezonu

Początkiem marca Puchar Świata zagości w Lahti, gdzie odbędą się trzy biegi. Następnie 9 i 10 marca w Oslo biegaczki i biegacze zmierzą się z królewskim dystansem 50 km techniką klasyczną. Przedostatnim przystankiem w sezonie będzie Drammen, a sezon zakończą trzydniowe zawody w szwedzkim Falun. Zwyciężczynię i zwycięzcę Kryształowej Kuli poznamy 17 marca 2024r. 

Kalendarz PŚ w biegach narciarskich 2023/24

Źródło: fis-ski.com