Znamy skład Polaków na MŚJ w Park City

wojciechtopormaciejmaciusiak

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się na przełomie stycznia i lutego w Park City. Trener skoczków narciarskich z kadry Juniorów – Maciej Maciusiak, podał pięcioosobowy skład, który już wkrótce wyruszy do Ameryki. 

Wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Pierwszym trenerem, który podał skład na to wydarzenie jest Maciej Maciusiak – selekcjoner Kadry Narodowej Młodzieżowej C w skokach narciarskich. Trener do Ameryki Północnej, a konkretnie do Park City zabierze ze sobą pięciu zawodników  -Dominika Kastelika (1998) z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk, Dawida Jarząbka (1999) z TS Wisły Zakopane, Pawła Wąska (1999), Bartosza Czyża (1999) i Tomasza Pilcha (2000) – wszyscy trzej z klubu WSS Wisła.

Oprócz wyżej wymienionej piątki, z zawodnikami pojedzie również skład trenerski: trener główny Maciej Maciusiak, asystent Wojciech Topór, serwismen Kamil Skrobot, fizjoterapeuta Daniel Kwiatkowski, lekarz Aleksander Winiarski oraz Adam Małysz – Dyrektor Reprezentacji Polski.

Tak Maciej Maciusiak komentuje swoją decyzje – Jest to bardzo młody zespół i na Mistrzostwa Świata Juniorów chłopaki jadą na pewno po naukę, ale przez tych kilka miesięcy wykonali kawał dobrej roboty i na pewno będziemy się starali, aby pokazali wszystko, co najlepsze. Na zawodach nikt nie będzie od nich wymagał super wyników, czyli złotych medali. Ale to jest taka impreza, w której liczą się właśnie medale i myślę, że w konkursie drużynowym, przy dobrych skokach, stać nas będzie na walkę o brązowy medal – opowiada o celach trener Kadry Narodowej Młodzieżowej C. – Trudno powiedzieć, kto jest liderem grupy, bo musimy mieć na uwadze to, że Mistrzostwa Świata Juniorów są rozgrywane na skoczni normalnej, czyli K-90. A na tych obiektach poziom jest dosyć wyrównany. Z wyników zawodów teraz wychodzi, że obecnie najlepiej prezentują się Paweł Wąsek i Dominik Kastelik, ale na treningach tak nie jest. Chodzi nam o to, żeby zawodnicy przenosili skoki z treningów na zawody. Poza tym skoki zależą również od dyspozycji dnia – podkreśla Maciusiak. – Na miejscu, po treningach wybierzemy najlepszą czwórkę, która powalczy w zawodach. Teraz doszedł do siebie Dawid Jarząbek i idzie mu coraz lepiej, dlatego w Park City będzie walka o miejsce w drużynie. Tak jak powiedziałem wcześniej – jest to grupa wyrównana, szczególnie pokazują to na treningach, bo w zawodach jeszcze nie wszystkim to wychodzi – dodaje.

Do Park City nie poleci jeden z odkryć tegorocznej zimy – Łukasz Bukowski. – Na razie jesteśmy w okresie przygotowawczym i do Mistrzostw Świata Juniorów mamy jeszcze praktycznie miesiąc czasu, ale tak wychodzi, że do Ameryki nie poleci Łukasz Bukowski. Łukasz cały czas idzie do przodu, ale jest bardzo nierówny i to było widać na  zawodach oraz na treningach. Sam osobiście z nim rozmawiałem i on wie jak było, więc myślę, że jest to decyzja sprawiedliwa i jadą po prostu najlepsi – informuje.

A jakie są plany na najbliższe tygodnie Kadry Narodowej Młodzieżowej C? – Część zawodników będzie jeszcze startowała w zawodach Pucharu Kontynentalnego, to nie jest jeszcze potwierdzone, ale pojedziemy do Garmisch-Partenkirchen i to będą nasze ostatnie zawody, w których wystartujemy. Następnie od 22-26 stycznia będziemy mieli zgrupowanie albo w Szczyrku, albo w Ramsau w zależności od pogody. Na sam koniec będziemy jeszcze dopasowywali sprzęt, bo szykujemy coś ekstra, więc będziemy testowali sprzęt tutaj w kraju i do Park City pojedziemy na pewno już gotowi – zakończył.

Źródło: Anna Karczewska/PZN

 

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.