Znamy nowego trenera austriackich skoczków

fot. M. Rudzińska

Austriacki Związek Narciarski podał nazwisko nowego trenera austriackich skoczków narciarskich. To dobrze znany polskim kibicom były zawodnik Andreas Widhoelzl.

Nieco ponad tydzień po ustąpieniu z funkcji trenera głównego austriackich skoczków Andreasa Feldera poznaliśmy jego następcę. Funkcję tę obejmie dobrze znany w sportowym środowisku Andreas Widhoelzl. Były zawodnik, a od dwóch lat szkoleniowiec tamtejszego zaplecza, był już członkiem sztabu szkoleniowego kadry narodowej za czasów Alexandra Pointnera i Heinza Kuttina i pełnił rolę asystenta. Później 43-latek świetnie sprawdził się pracując z zawodnikami startującymi w Pucharze Kontynentalnym. To za jego kadencji Austriacy kończyli sezon z pięcioma zawodnikami w czołowej siódemce klasyfikacji generalnej, zaś Clemens Aigner i Clemens Leitner dwukrotnie triumfowali w całym cyklu.

– Wiele nauczyłem się pracując z Pointnerem i Kuttinem, dwoma bardzo solidnymi trenerami. Równie dobrą pracę wykonał z naszymi skoczkami Andreas Felder, którego dzieło będę kontynuować. Austria ma ogromny potencjał w tej dyscyplinie sportu, mamy tu mnóstwo talentów i coraz więcej młodych ludzi chcących uprawiać skoki zawodowo. Sytuacja jest dynamiczna i pełna wyzwań, ale moim zadaniem jest szybko wdrożyć zawodników w plan pracy i zapewnić im jak najlepszy start w nowym sezonie. Pracę nad tym zaczynam natychmiast – tak Widhoelzl skomentował fakt podjęcia funkcji selekcjonera kadry.

Oprócz sukcesów trenerskich nowy trener Austriaków może pochwalić się również licznymi sukcesami zawodniczymi. Na swoim koncie ma m. in.: złoty medal olimpijski zdobyty z drużyną w Turynie, olimpijski brąz zdobyty indywidualnie w Nagano oraz podwójne drużynowe mistrzostwo świata z Oberstdorfu. Ponadto, wygrał Turniej Czterech Skoczni w sezonie 1999/2000, a z 18 zwycięstwami w konkursach PŚ figuruje na 15. miejscu listy najlepszych skoczków wszech czasów.

Źródło: kurier.at