Znamy nominowanych do nagrody im. Piotra Nurowskiego. Wśród nich młodzi saneczkarze

lsm.lv

Przy okazji zaprezentowania nowego logo nagrody Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich (EOC), przyznawanej młodym sportowcom, ogłoszono, kto został kandydatem do jej zdobycia. Wśród pięciu nominowanych do otrzymania honorowego wyróżnienia noszącego imię tragicznie zmarłego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Piotra Nurowskiego, znalazła się między innymi dwójka zdolnych saneczkarzy.

Jeden z nominowanych saneczkarzy, Gints Berzins (fot. lsm.lv)

Sama nagroda powstała w 2011 roku, rok po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której wyniku zginął Piotr Nurowski. Celem upamiętnienia działacza co roku przyznawane są dwie nagrody (w sportach letnich i zimowych), a piątka nominowanych atletów otrzymuje wsparcie finansowe wspomagające ich dalszą karierę. W przeszłości jednymi z nominowanych osób były między innymi polskie łyżwiarki szybkie, Karolina Bosiek i Wiktoria Stormowska.

W tym roku wśród nominowanych brakuje reprezentantów Polski, jednak na uwagę zasługuje fakt, że aż dwie wyróżnione osoby to przedstawiciele saneczkarstwa. Może to świadczyć o chęci rozwoju dyscypliny, która w porównaniu do zimowych hegemonów, jak narciarstwo alpejskie, stoi nieco na uboczu. O nagrodę ubiegają się Niemka Jessica Degenhardt i Łotysz Gints Berzins.

 – Dzięki tej nominacji chcę pokazać wszystkim, że jeśli znajdzie się swoją pasję, to dzięki samej ambicji można osiągnąć wszystko. Czasami zadaję sobie pytanie, dlaczego wybrałam akurat saneczkarstwo. Myślę, że po prostu robię to, co kocham – stwierdziła Degenhardt, cytowana przez portal eurolympic.org. Osiemnastolatka ma w dorobku złoto Zimowych Igrzysk Młodzieży w Lozannie w dwójkach. Zadebiutowała też w Pucharze Świata, gdzie od razu otarła się o czołową “10”.

 Dla Berzinsa, wicemistrza świata juniorów z Königsee, nagroda jest rodzajem inspiracji.

 – To zaszczyt i motywacja. Nagroda za to, co już osiągnąłem i motor napędowy dla przyszłości. Zdobycie nagrody pomogłoby też zainspirować kolegów do wyboru sportu jako swojej życiowej ścieżki – stwierdził Łotysz.

źródło: eurolympic.org