Znamy nazwisko nowego prezydenta FIS

Po 23 latach Międzynarodowa Federacja Narciarska ma nowego prezydenta. Podczas 52. Kongresu FIS na to stanowisko został wybrany Szwed, Johan Eliasch. Uzyskał 54,5% poparcia w pierwszej turze wyborów.

Eliasch, po 23 latach, zastąpi na stanowisku do tej pory urzędującego prezydenta Gian Franco Kaspra, który w ostatnim czasie miał problemy zdrowotne. 77 – letni Szwajcar nie był obecny na kongresie.

W wyborach wystartowało czworo kandydatów. Johan Eliasch zdobył 65 ze 119 ważnych głosów, co pozwoliło mu wygrać już w pierwszej turze. Na drugim miejscu znalazł się Szwajcar Urs Lehmann z 26 głosami. Trzecie i czwartek miejsce zajęli kolejno Brytyjka Sarah Lewis i Szwed Mats Arjes.

Nowy prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej uznawany był za jednego z głównych faworytów. Miliarder jest prezesem oraz dyrektorem generalnym firmy Head, która zajmuje się m.in. produkcją sprzętu narciarskiego.

W środowisku skoków głośno mówi się, że Szwed może wprowadzić sporo rewolucyjnych zmian do narciarstwa. Chce sprawić, aby zawody były bardziej atrakcyjne pod względem marketingowym. Innym pomysłem jest organizacja mistrzostw świata w każdym sezonie zimowym.

Źródło: sport.tvp.pl/pzn.pl