Znamy kandydatów do organizacji Mistrzostw Świata

Planica
fot. Aneta Gąska

Oberstdorf (Niemcy), Planica (Słowenia) i Trondheim (Norwegia) – o to trójka kandydatów do organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2021 r.. Decyzja o przyznaniu mistrzostw zapadnie podczas Kongresu FIS, 9 czerwca 2016 r. w Cancun. 

Oberstdorf już po raz piąty zgłosił swoje aspiracje do organizacji Mistrzostw Świata. W zeszłym roku miasto z południa Niemiec, musiało uznać wyższość austriackiego Seefeld (organizator w 2019 r.). Dla Słoweńców jest to trzecia kandydatura. Ze swoją rozbudowaną infrastrukturą sportową, stanowią bardzo dużą konkurencję dla Oberstdorfu. Norwegowie, również chcą powalczyć o organizację czempionatu w 2021 r.  Na ich korzyść przeważa na pewno długoletnia tradycja związana z narciarstwem klasycznym.

Teraz przed miastami – kandydatami, okres intensywnych prac związanych z przygotowaniem swoich aplikacji, które muszą być gotowe do 1 września. Kandydatury pod względem m.in. zakwaterowania, obiektów sportowych, ochrony czy transportu będzie oceniać specjalna grupa inspekcyjna FIS pod kierownictwem Sary Lewis.

Niestety swojej aplikacji nie wystawiło, żadne miasto z Polski. Swoje nadzieje najbardziej pokładaliśmy w Zakopanem. Stolica Polskich Tatr, kandydowała do organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym czterokrotnie.

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w 2017 roku zorganizuje fińskie Lahti, a 2019 roku austriackie Seefeld.

W tym samym czasie Międzynarodowa Federacja Narciarska przyjęła aplikację dotyczące organizacji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2020 r. i Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w 2021 r.. Tutaj komisja powołana przez FIS będzie miała łatwe zadanie, ponieważ do organizacji powyższych Mistrzostw zgłosiło się po jednym kandydacie. Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2020 r. zagoszczą w Słoweńskiej Planicy, a najlepsi narciarze alpejscy zmierzą się na włoskich stokach w Cortina d’Ampezzo.

Źródło: fis-ski.com, Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.