Zmiany w klasyfikacji PŚ po dopingu. Robimy to za FIS

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Biegi narciarskie to sport, którego wyniki często ulegają modyfikacji nawet po paru latach. Powód tego jest równie prosty i oczywisty jak smutny – doping. W sezonie 2013/14 i 2014/15 aż trzy zawodniczki zostały pozbawione swych rezultatów – częściowo (sezon 2013/14) lub całkowicie (sezon 2014/15) – były to Włoszka Marina Piller oraz Rosjanki Anastazja Dotsenko i Julija Czekaliewa. Próżno jednak szukać uwzględnienia tych decyzji w tabelach pucharowych.

Na pewno nie ma ich na stronie FIS, nie spotkaliśmy się też z weryfikacjami na żadnym innym portalu. A przecież skoro wyniki zostały anulowane to i tabela powinna być odpowiednio zmodyfikowana – wszak nie wystarczy przesunąć zawodniczki o jedno miejsce w górę, wszystko musi zostać na nowo przeliczone. Podjęliśmy się tego zadania, które mamy nadzieję zaciekawi miłośników sportów zimowych.

Jedna ważna uwaga – wyniki na stronie oficjalnej FIS są często bardzo niechlujnie przygotowane. Np. zupełnie nie znamy powodu, dla którego wyniki w drużynach ww. zawodniczek nie zostały anulowane. A już zupełnie bez sensu wydaje się zostawienie Piller trzynastego miejsca podczas MŚ w 2015 roku w biegu indywidualnym – pewnie to błąd wynikający z niechlujstwa, ale skoro tak chce FIS. Niemniej nie wpłynęło to na naszą pracę, bowiem jak wiadomo wyniki osiągnięte podczas mistrzostw świata nie liczą się do klasyfikacji PŚ.

Zadanie było raczej żmudne niż ciężkie, niemniej pewnych problemów nastręczyły zawody w biegu masowym w Rybińsku. Nie chodzi nawet o to, że wygrała je właśnie Czekaliewa (nota bene było to jej jedyne zwycięstwo, po odebraniu jej znika Rosjanka z rejestru zwycięzców, robiąc miejsce Martinie Ek Hagen, która wtedy w ogóle jedyny raz stała na podium), ale że w tym wyścigu do klasyfikacji PŚ dochodziły też punkty bonusowe w rankingu Audi Quattro. I to też nie byłoby samo w sobie problemem, ale… Bardzo niewielu zawodów do dotyczy, ale w części z nich w plikach z wynikami nie ma szczegółowej rozpiski kolejności na punktach bonusowych. I oczywiście Rybińsk należy do tej niewielkiej części. Udało się jednak bez większego trudu dotrzeć do retransmisji zawodów i dzięki niej udało się odtworzyć dokładną kolejność na tych punktach. Niebawem udostępnimy zmodyfikowane wyniki kolejnych sezonów.

ZMODYFIKOWANE TABELE PŚ

Źródło: Informacja własna