Zmiany w biathlonowym świecie. Jakie nowe zasady będą obowiązywać w sezonie 2018/2019?

fot. M. Król

fot. M. Król

Od sezonu 2018/2019 będziemy oglądać rywalizację zawodniczek i zawodników w świetle nowych zasad, które zostały nadane  przez Międzynarodową Unię Biathlonu (International Biathlon Union). Jakie nowe zmiany i przepisy będą obowiązywać w nadchodzących startach biathlonowych?

Biegi ze startu wspólnego biathlonistek oraz biathlonistów to żadna nowość, jednak do tego czasu mogło w nim brać udział tylko trzydziestu zawodników. Od sezonu 2018/2019 wprowadzono nową formułę masówki, w której wystartuje sześćdziesiątka. 12,5 km wśród kobiet i 15 km wśród mężczyzn – takie dystanse będą musieli pokonać zawodnicy. Na pewno tę rywalizację zobaczymy podczas finału Pucharu IBU we Włoszech. “Nowa konkurencja” nie wyrzuci z kalendarza jednak tradycyjnego biegu masowego.

Zmiany nastąpią również w sztafetach mieszanych – normalnej oraz pojedynczej. Od nowego sezonu będzie istniała możliwość rozpoczęcia rywalizacji drużynowej przez mężczyzn. Ustawienia państw będą ustalane z wyprzedzeniem, co oznacza, że kobiety i mężczyźni nie będą rywalizować na tych samych zmianach. Nowe zasady wkroczą również w młodzieżowy świat biathlonu. Kolejny sezon przyniesie Junior Cup, a także Puchar Narodów. Juniorskie występy będą mogły być dodatkowo przedłużone o rok.

Ośmiu czołowych zawodników z krajów zakwalifikowanych do IBU, które nie otrzymają odpowiedniej liczby osób mogących startować, zostaną obdarowane dwiema dzikimi kartami narodowymi na Puchar Świata (na jeden trymestr startowy). Najlepsi juniorzy dostaną natomiast osobistą kwotę startową podczas finału Pucharu IBU w tym sezonie. Zwycięzcy właśnie Pucharu IBU otrzymają grupę startową na pierwszą część kolejnego Pucharu Świata.

źródło: informacja własna

Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.