Zmiana w planie polskich biathlonistek. Obóz zagraniczny przełożony

fot. M. Król

Magdalena Gwizdoń to najbardziej doświadczona osoba w kadrze A kobiet (fot. M. Król)

Polskie kadry biathlonowe rozpoczęły kolejny etap przygotowań do sezonu zimowego 2020/21. Sytuacja epidemiczna zakłóciła nieco pierwotne plany rodzimych kadr A, jednak sam cykl treningów nie uległ zmianie. 

Pierwszym obozem szkoleniowym kadry seniorek, prowadzonej przez Michaela Greisa, było zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju (5-18.06). Zawodniczki powróciły teraz do tej samej miejscowości, spędzą tam ponad dwa tygodnie (do 17 lipca). Pierwotnie drugi z obozów miał się odbywać w Ruhpolding.

 –  W związku z odwołaniem MŚ w biathlonie na nartorolkach trener Michael Greis zrezygnował z sierpniowego zgrupowania w Ruhpolding. Zamiast tego kadra seniorek ponownie spotka się na obozie w Dusznikach-Zdroju. Na pierwszy wyjazd zagraniczny do Obertilliach dziewczyny udadzą się dopiero we wrześniu – wyjaśnił dyrektor sportowy Polskiego Związku Biathlonu, Adam Kołodziejczyk.

Kadrę biathlonistek tworzy osiem zawodniczek – Monika Honisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut, Magdalena Gwizdoń, Joanna Jakieła, Karolina Pitoń, Anna Mąka i Natalia Tomaszewska.

Panowie również będą trenować w Dusznikach. Nowy szkoleniowiec kadry, Norweg Andreas Bratli, ma zamiar przyglądać się poczynaniom Polaków od 13 lipca. Wspólnie z kadrą A przez pewien okres trenować będzie także kadra B i kadra młodzieżowa. Pierwsze zagraniczne zgrupowanie odbędzie się w austriackim Ramsau, za około miesiąc.

Istotnym elementem przeglądu kadr będzie też konsultacja szkoleniowa “Talent”, która odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Wezmą w niej udział zawodnicy z potencjałem na zajmowanie dobrych lokat na imprezach takich jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Jedną z konsultantek szkoleniowych będzie była kadrowiczka, olimpijka z Vancouver, Agnieszka Cyl. Podobne metody treningowe i konsultacyjne sprawdziły się już poprzedniej zimy, kiedy to Marcin Zawół zdobył niespodziewany złoty medal podczas ZIOM w Lozannie.

źródło: biathlon.com.pl