Zmarła utytułowana polska biathlonistka

Exploti, Public domain, via Wikimedia Commons

W wieku 42 lat zmarła Adrianna Piller, była biathlonistka. Startując pod panieńskim nazwiskiem Babik stawała na podium Mistrzostw Świata Juniorów oraz Uniwersjady.

Exploti, Public domain, via Wikimedia Commons

Biathlonowe początki

Swoją przygodę z biathlonem rozpoczęła na początku lat dziewięćdziesiątych pod okiem trenera Józefa Pawlika, a następnie braci Szyda. Reprezentowała klub KS Biathlon Wałbrzych, w barwach którego w 1998 roku sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski juniorek w sprincie. Babik była już wówczas medalistką seniorskich Mistrzostw Świata w biathlonie letnim, które w 1997 roku odbywały się w Krakowie. Wraz z Magdaleną Grzywą, Iwoną Grzywą i Dorotą Grucą sięgnęła po brąz w sztafecie. Podczas kolejnej edycji tej imprezy rozgrywanej w Osrblie również stanęła na najniższym stopniu podium – tym razem indywidualnie w sprincie.

Po medale na arenie międzynarodowej sięgała również zimą. Udany był dla niej zwłaszcza sezon 1998/99. Podczas Zimowej Uniwersjady w Popradzie wywalczyła srebro w biegu na 15km oraz brąz w sztafecie, w której partnerowały jej Agata Suszka i Iwona Daniluk. Kilka tygodni później powtórzyła ten rezultat podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Pokljuce. Wraz z nią na podium biegu sztafetowego stały także Magdalena Grzywa i Magdalena Gwizdoń.

Startowała w PŚ

Babik dziewięciokrotnie reprezentowała Polskę w zawodach Pucharu Świata. Zadebiutowała w nim 11 stycznia 1997 roku, a więc jeszcze przed swoimi osiemnastymi urodzinami. W sprincie w Ruhpolding zajęła 92. pozycję, zaś jej start w biegu drużynowym wraz z Agnieszką Wanżewicz, Magdaleną Gwizdoń i Sylwią Ziemianin zakończył się wywalczeniem 11. lokaty. Najlepszy indywidualny start pucharowy zaliczyła dwa lata później również w Ruhpolding. Po bezbłędnym strzelaniu sklasyfikowana została w sprincie na 42. pozycji. W sezonie 1998/99 była mocnym punktem sztafety, która wywalczyła szóste miejsce w Oberhofie i siódme podczas MŚ w Kontiolahti (w obu przypadkach w składzie drużyny obok Babik były Agata Suszka, Anna Stera i Magdalena Gwizdoń).

Z powodów zdrowotnych uprawianie biathlonu zakończyła już w 1999 roku. W ostatnich latach można ją było spotkać na zawodach biathlonowych w roli sędziego.

Uroczystości pogrzebowe śp. Adrianny Babik-Piller odbędą się w sobotę 6 listopada o godzinie 12:00 na cmentarzu w Czarnym Borze.

Źródło: Komunikat Prasowy Polskiego Związku Biathlonu

Mateusz Król
Obserwuj