fot. Joey Parsons / CC BY ND

fot. Joey Parsons / CC BY ND
fot. Joey Parsons / CC BY ND

Jak donosi skichrono.fr w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł był narciarz alpejski Jean Vuarnet. Francuz miał 83 lata. Zgon miał miejsce w szpitalu w Sallanches.

Syn Jeana Vuarneta – Alain – poinformował, że przyczyną śmierci był udar mózgu. Vuarnet w swojej narciarskiej karierze zdobył m.in. złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 roku oraz brązowy medal mistrzostw świata w Bad Gastein w 1958 roku. Oba medale otrzyma za zjazd. Uznawany jest on za jednego z prekursorów aerodynamicznej pozycji zjazdowej, tzw. “jajo”. Złoto igrzysk wygrał jeżdżąc na metalowych nartach wyprodukowanych przez Rossignolla, podczas gdy większość zawodników używała nart z laminowanego drewna. Narty, na których triumfował w zjeździe otrzymał zaledwie kilka dni przed zawodami.

Jean Vuarnet urodził się w 1993 roku w Tunisie, gdzie jego ojciec, lekarz, odbywał praktykę medyczną. Jednak już w 1934 roku rodzina Vuarnetów przeniosła się w Alpy Francuskie osiedlając się w Morzine. Po zakończeniu kariery promował on markę okularów sygnowaną jego nazwiskiem, we współpracy z Rogerem Pouillouxem. W latach 1961-1972 był vice-prezydentem Francuskiej Federacji Narciarskiej. W 1958 ożenił się z francuską alpejką Edith Bonlieu, z którą miał trzech synów Alaina, Pierre’a i Patricka. Edith i Patrick byli członkami sekty Świątynia Słońca (Ordre du Temple Solaire). W latach 1994-1995 przynależący do sekty popełniali zbiorowe samobójstwa. W gronie osób, które były ofiarami tego typu aktów w 1995 znaleźli się Edith Bonlieu i Patrick Vuarnet.

Źródło: skichrono.fr, skiinghistory.org

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.