Zmarł Jouko Törmänen – fiński skoczek narciarski!

Fot. yle.fi
Fot. yle.fi

Fiński skoczek narciarski Jouko Törmänen odszedł wczoraj w nocy w szpitalu w rodzinnym Rovaniemi. Przyczyną śmierci była długa choroba narządów wewnętrznych. Miał 60 lat.

Jouko Törmänen pierwszy raz wziął udział w dużej międzynarodowej imprezie w 1974 roku, na Mistrzostwach Świata w Falun. Zajął tam 5. miejsce na normalnej skoczni, co było świetnym wynikiem dla debiutanta. Dwa lata później, na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku na normalnej skoczni był 14., ana dużej – 10. Na Mistrzostwach Świata w Lahti w 1978 roku, wciąż zdobywał wysokie miejsca – 6. na dużej, 15. na średniej skoczni – lecz nie wygrywał. Za to na tych samych mistrzostwach zajął z Jarim Puikkonenem, Penttim Kokkonenem i Tapio Räisänenem drugie miejsce w nieoficjalnym konkursie drużynowym.W tym samym sezonie uzyskał najlepszy w karierze wynik na Turnieju Czterech Skoczni – był dziewiąty.

Przełomem okazały się Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid w 1980 roku, na których to zdobył złoty medal na dużej skoczni oraz 8. miejsce na skoczni normalnej. Wystartował jeszcze dwa lata później na Mistrzostwach Świata w Oslo zajmując jednak 22. miejsce na normalnej skoczni.

Najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uzyskał w sezonie 1979/1980, kiedy to uplasował się na 19. pozycji.

Był czterokrotnym mistrzem Finlandii z lat 1976, 1977, 1979, 1980.

W 1988 roku został członkiem zarządu Fińskiej federacji Narciarskiej, a cztery lata później przewodniczącym Komitetu Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej. W latach 1993-2002 piastował funkcję wiceprezydenta Fińskiej Federacji Narciarskiej, by w końcu w 2004 roku zostać prezesem Komitetu Skoków Narciarskich FIS.

Źródło: berkutschi.com / fis-ski.com / sports-reference.com 

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.