Zmarł były prezydent FIS Gian Franco Kasper

fot. FIS

Kolejna smutna wieść ze świata sportów zimowych. Ledwo kilka tygodni po tym, jak zrezygnował z funkcji prezydenta FIS, zmarł Gian Franco Kasper. Przez ostatnie 23 lata przewodniczył Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Miał 77 lat.

fot. FIS

Kasper działał w FIS przez 46 lat, w tym przez ostatnie 23 lata jako prezydent. Z tej funkcji zrezygnował nieco ponad miesiąc temu, a jego następcą został wybrany Johan Eliasch. Na kilka dni przed Kongresem 77-letni Kasper trafił do szpitala, gdzie pozostał aż do śmierci. Odszedł w miniony piątek wieczorem.

Kasper był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 2000-2018, a od 2003 roku był członkiem Światowej Agencji Antydopingowej. Ponadto był Prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Olimpijskich Sportów Zimowych (AIOWF) oraz członkiem wykonawczym MKOl w latach 2016-2018. Na sesji MKOl w Buenos Aries jesienią 2018 r. otrzymał Order Olimpijski i został mianowany Honorowym Członkiem MKOl.

Ponadto Kasper był członkiem Rady GAISF/SportAccord, wiceprzewodniczącym MKOl Olympic Channel Services oraz Komisji Koordynacyjnej MKOl Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City 2002, Turynie 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014, Pjongczangu 2018 i Pekinie 2022. Pełnił też funkcję Przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej MKOl pierwszej edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Innsbrucku 2012 oraz był członkiem II Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer 2016.

– Gian Franco Kasper był wyjątkową postacią w międzynarodowej społeczności sportowej – powiedział Johan Eliasch, nowo wybrany prezydent FIS. – Zbudował FIS z małej federacji do niekwestionowanego lidera sportów zimowych, co jest świadectwem jego wizji i etyki pracy. Miałem zaszczyt znać Gian Franco przez 25 lat i dzieliłem z nim wiele miłych chwil i historii. Jego dyskretnej natury i poczucia humoru będzie w FIS i międzynarodowym świecie sportowym bardzo brakowało. W imieniu całej rodziny FIS pragnę wyrazić nasze najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie Kasperów – dodał.

Źródło: FIS

Mateusz Król
Obserwuj