Złe wieści dla polskich skoczków. Zawody na ulubionej skoczni zagrożone

fot. Tomasz Markowski

Nowy wariant koronawirusa – omikron pojawił się w Europie. Wiele krajów decyduje się na zaostrzenie środków ostrożności. Jednym z nich jest Szwajcaria, która po odwołaniu Zimowej Uniwersjady w Lozannie zastanawia się nad losem m.in. zawodów Pucharu Świata w Engelbergu oraz biegach narciarskich w Davos, a także innych imprez zaplanowanych na najbliższe tygodnie.

fot. Tomasz Markowski

Nowy wariant – nowe problemy

Kilka dni temu świat obiegła informacja o kolejnym potencjalnie niebezpiecznym wariancie koronawirusa – omikronie. Dotarł on już do wielu krajów europejskich, co skłoniło lokalne władze do wzmożonej czujności. Na dosyć radykalne rozwiązanie zdecydowali się Szwajcarzy, którzy najpierw podjęli decyzję o odwołaniu Zimowej Uniwersjady w Lozannie, a teraz zastanawiają się nad losem kolejnych zimowych imprez organizowanych w tym kraju, w tym również zaplanowanych na 11,12 grudnia zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskim w Davos oraz na tydzień później rywalizacji skoczków narciarskich w Engelbergu.

Nie ma wyjątków

Szwajcarskie przepisy nakładają obowiązek bezwzględnej dziesięciodniowej kwarantanny dla wszystkich, którzy przybywających do tego kraju z państw, u których wykryto wariant omikron. Jak zapowiedział Mathias Remund z Federalnego Urzędu ds. Sportu nie będą z niej zwolnieni również sportowcy, co stwarza realne zagrożenie dla organizacji imprez.

– Trochę się skrzywiłam, gdy to usłyszałam. Nie mam żadnych konkretnych informacji, jak nowe realia wpłyną na organizację naszego wydarzenia za dwa tygodnie. Mam jednak świadomość tego, że może nas spotkać przykra niespodzianka – powiedziała Barbara Flury z komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w biegach narciarskich w Davos.

Co dalej?

Dziennik Luzerner Zeitung poinformował jednak, że organizatorzy nadchodzących wydarzeń alpejskich mogą zastosować zasadę tzw. “bańki”, jednak nie będzie ona obowiązywać zarówno w przypadku biegów jak i skoków narciarskich.  Szwajcarska federacja planuje jednak zorganizowanie konferencji, podczas której omówione zostaną wszystkie możliwe scenariusze.

źródło: luzernerzeitung.ch