ZIO 2026: Włosi i Austriacy rozmawiają o wspólnej kandydaturze

fot. Alan Watt / CC BY NC

fot. Alan Watt / CC BY NC
fot. Alan Watt / CC BY NC

Kilkanaście dni temu austriacki Innsburck ogłosił, że jest wstępnie zainteresowany kandydowaniem na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Całkiem możliwe, że pod przewodnictwem Innsbrucku igrzyska mogłyby mieć wymiar transgraniczny.

Wczoraj w Bolzano odbyło się spotkanie przedstawicieli trzech obszarów: Tyrolu, którego stolicą jest właśnie Innsburck oraz włoskich Górnej Adygi i Trydentu. O pomyśle zorganizowania igrzysk na obszarze dwóch państw z entuzjazmem wypowiedział się Josef Geisler z Tyrolu – To na pewno fascynujące, aby nadać igrzyskom wymiar transgraniczny dzięki wspólnej aplikacji Tyrolu, Górnej Adygi i Trydentu. – Również Martha Stocker z Południowego Tyrolu (Włochy) podzieliła tę opinię – Może być to interesujący pomysł dla tych, którzy będą analizować różne kandydatury – dodała Stocker. Na spotkaniu obecna była również Tamara Gasperi z Trydentu. Pomysł musi uzyskać jeszcze akceptację narodowych komitetów olimpijskich, ale niedaleka odległość między tymi regionami

Wspólna kandydatura Innsbrucka i włoskich regionów popierana jest m.in. przez prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian-Franco Kaspera. Jako potencjalnych rywali dla Innsbrucka wymienia się m.in. Sztokholm, Montreaux, Calgary i Ałmaty. Wnioski kandydatów mogą być składane do końca przyszłego roku. Innsbruck już dwukrotnie był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Najpierw w 1964 roku, a następnie w 1976 po wycofaniu się amerykańskiego Denver na cztery lata przed imprezą. W ostatnich latach o miano gospodarza zimowej edycji igrzysk starały się bezskutecznie inne austriackie miasta: Graz (2002), Klagenfurt (2006) i Salzburg (2010 i 2014).

W 2018 roku impreza zostanie zorganizowana przez Koreańczyków (Pjongczang), a w 2022 przez Chiny (Pekin).

Źródło: neveitalia.it

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.