Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie: Trzy razy szóste miejsce dla Polski przedostatniego dnia rywalizacji

07:44, 17.03.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 07:52, 17.03.2018

W sobotę, przedostatniego dnia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczang znów o medale rywalizowali polscy reprezentanci w dwóch dyscyplinach: narciarstwie alpejskim oraz narciarstwie biegowym. Medalu dziś nie było, ale innych dobrych wyników i miejsc w czołówce nie zabrakło.

W biegach narciarskich reprezentanci Polski rywalizowali na 10 km stylem klasycznym oraz na 7,5 km (w pozycji siedzącej). W kategorii zawodników konkurujących w pozycji stojącej wystąpił Wojciech Skupień, który uplasował się na szóstym miejscu. Skupień do zwycięzcy - Yoshihiro Nitty - stracił 59,1 sek. Drugie miejsce zajął Grigorij Wowczyński z Ukrainy, a trzecie Mark Arendz z Kanady.

Pełne wyniki - 10 km w pozycji stojącej

W kategorii niewidomych i niedowidzących startowało dwóch Polaków. Dziewiąte miejsce zajął Piotr Grabowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (+3:58.7), a dwunaste Łukasz Kubica  przewodnikiem Wojciechem Suchwałko (+5:28.5). Złoty medal zdobył Kanadyjczyk Brian McKeever z Grahamem Nishikawą, srebrny Jake Adicoff z USA, mający za przewodnika Sawyera Kesselheima, a brązowy Białorusin Jurij Holub z Dzmitrijem Budzilowiczem.

Pełne wyniki - 10 km niewidomych i niedowidzących

Biegu na 7,5 km w pozycji siedzącej nie ukończył chorąży polskiej reprezentacji w Pjongczang - Kamil Rosiek. Zameldował się on tylko na pierwszym punkcie pomiaru czasu, na którym był dopiero 31., a później opuścił trasę. Wygrał Koreańczyk Eui Hyun Sin, drugi był Amerykanik Daniel Cnossen, a trzeci Ukrainiec Maksym Jarowyj.

Pełne wyniki - 7,5 km w pozycji siedzącej

W narciarstwie alpejskim wśród zawodników z niepełnosprawnością wzrokową ponownie startował Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską. Polakom w dzisiejszym slalomie udało się powtórzyć ich najlepszy wynik z tych igrzysk, zajmując szóste miejsce. Wcześniej to samo miejsce zajęli w superkombinacji. Po pierwszym przejeździe Krężel i Ogarzyńska zajmowali siódme miejsce. W drugim udało im się awansować i skończyć na szóstym miejscu (+8,01 sek.), gdyż liderujący po pierwszej części zawodów Słowak Miroslav Haraus został zdyskwalifikowany w drugim przejeździe za ominięcie tyczki. W tych zawodach zwyciężył Włoch Giacomo Bertagnolli z przewodnikiem Fabrizio Casalem. To dla nich drugie złoto igrzysk. Kilka dni temu byli oni najlepsi także w gigancie. Na drugiej pozycji uplasowali się Słowacy Jakub Krako i Branislav Brozman, a na trzecim Rosjanie startujący pod flagą olimpijską - Walerij Redkozubow i Jewgienij Gerojew.

Pełne wyniki - slalom niewidomych i niedowidzących

Jako ostatni z Polaków rywalizował dziś nasz jedyny medalista Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu - Igor Sikorski. Srebrny medalista z giganta w pozycji siedzącej walczył dziś na trasie slalomowej. Po pierwszym przejeździe Sikorski był sklasyfikowany na siódmej pozycji. Podobnie jak w przypadku zawodów dla niepełnosprawnych wzrokowo, w drugim przejeździe szansę na złoty medal zaprzepaścił lider po pierwszym przejeździe. Holender Jeroen Kampschreur miał najlepszy czas w pierwszej rundzie, ale drugiego przejazdu nie ukończył. To sprawiło, że Igor Sikorski (+3,32 sek.) przesunął się na szóste miejsce. Złoty medal wywalczył Chorwat Dino Sokolović, który po pierwszym przejeździe był trzeci. Srebrny medal zdobył Amerykanin Tyler Walker, a brązowy Francuz Frederic Francois.