Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026: Turyn, Mediolan i Cortina d’Ampezzo chętne do organizacji

Aż trzy włoskie miasta – Turyn, Mediolan i Cortina d’Ampezzo zgłosiły swoje kandydatury do zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Wobec wycofania się kandydatury szwajcarskiego Sion i prawdopodobieństwa podobnego ruchu ze strony austriackiego Grazu i kanadyjskiego Calgary. Opcja włoska wydaje się być coraz bardziej prawdopodobna.

Włoski Narodowy Komitet Olimpijski (CONI) teraz ma czas do 10 lipca na przeanalizowanie ofert i wybór jednej, która zostanie oficjalnie przedstawiona MKOL. Nie ma szans na połączenie kandydatur w jedną. Opcja “zimowa” cieszy się dużo większą przychylnością CONI od opcji letniej – Rzym wycofał się na prośbę CONI z kandydowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2020 i 2024 roku.

Mediolan nigdy nie gościł ZIO, co sprawia, iż często upatrywany jest w roli faworyta. Alpejskie konkurencje miałyby odbyć się w Valtelina, otwarcie i zamknięcie Igrzysk na stadionie San Siro, zaś część konkurencji, ze względu na bliskość granicy w… szwajcarskim St. Moritz. I tu leży główna słabość tej oferty – nie wiadomo, jak do sprawy odniosą się władze szwajcarskie (a wieloletnie utrącanie kandydatur z tego kraju może źle je nastawić do idei), poza tym konieczne będzie wybudowanie trzech wiosek olimpijskich.

Turyn całkiem niedawno (w 2006 roku) z powodzeniem zorganizował ZIO. Planuje znów wykorzystać obiekty w Pragelato, Sestiere i odbudowany tor saneczkowy w Cesanie, niemniej ze względu na koszty kandydatura budzi kontrowersje w samym Turynie.

Cortina d’Ampezzo gościła olimpijczyków w 1956 roku, a organizatorzy twierdzą, iż koszt organizacji zamknie się w 380 mln EURO – planowane jest wykorzystanie kilku obiektów w Dolomitach (sama Cortina miałaby zorganizować zawody w narciarstwie alpejskim).

Poza włoskimi miastami oraz wspomnianymi wyżej Grazem i Calgary na liście potencjalnych organizatorów ZIO w 2026 znajdziemy japońskie Sapporo, szwedzki Sztokholm i tureckie Erzurum.

źródło: insidethegames.biz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.