Zielone światło dla Ruki

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Jak informuje FIS, fińskie władze zatwierdziły protokół sanitarny zaproponowany przez Ruka Nordic i grupę zadaniową odpowiedzialną za organizację zawodów, dając tym zielone światło organizatorom imprezy. Decyzja ta w praktyce oznacza, że inauguracja Pucharu Świata zaplanowana na koniec listopada (27-29) w Ruce nieopodal Kuusamo powinna się odbyć zgodnie z planem, o ile nie na drodze nie staną inne przeszkody, jak choćby złe warunki śniegowe.

Gospodarze zawodów Pucharu Świata w tym sezonie zimowym będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością, która wymusza na nich wprowadzanie dodatkowych protokołów sanitarnych zapewniających bezpieczeństwo zawodnikom i członkom sztabów szkoleniowych. Swój plan – zatwierdzony przez Fińską Federację Narciarską i tamtejsze władze – przedstawił już komitet organizacyjny Ruka Nordic. Oznacza to, że zawody, które mają zainaugurować pucharowe zmagania, dostały “zielone światło” i – jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego – pod koniec listopada Ruka będzie gościć najlepszych specjalistów od biegów narciarskich, skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Protokół sanitarny zaproponowany przez Ruka Nordic określa m.in. wymagania dotyczące podróży do Finlandii, warunki jakie będą zapewnione sportowcom na miejscu oraz ogólną organizację zawodów Pucharu Świata. Lokalny komitet organizacyjny Ruka Nordic wraz z Fińskim Związkiem Narciarskim gwarantują również, że zapewnią bezpieczeństwo wszystkim, którzy wystartują w zawodach.

Z ważniejszych punktów specjalnego protokołu wynika, że, aby móc wystartować w zawodach wymagany jest negatywny wynik testu PCR wykonany nie później niż 72 godziny przed pojawieniem się w Finlandii, a także samoizolacja po przybyciu na terytorium kraju. Zawodnicy będą mogli uczestniczyć w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata, wyłącznie wtedy, gdy po przyjeździe do Finlandii uzyskają dwa negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa.

Źródło: FIS