Zawody FIS w Muonio: Niepriajewa i Niskanen najlepsi w stylu klasycznym, Kowalczyk w "10" w kategorii seniorek

12:06, 16.11.2019 Adrian Gerula Aktualizacja: 14:06, 16.11.2019

Sobota to drugi dzień przedsezonowych zawodów rozgrywanych w lapońskiej miejscowości Muonio. W dystansowym biegu rozgrywanym stylem klasycznym najlepsi okazali się Rosjanka Natalia Niepriajewa oraz Fin Iivo Niskanen. Gratką dla polskich fanów okazał się występ Justyny Kowalczyk. Polka zakończyła już profesjonalną karierę, jednak udowodniła, że nadal potrafi doskonale odnaleźć się w stylu klasycznym.

Jako pierwsze na trasie pojawiły się panie. Spośród 55 zawodniczek, jakie stanęły na starcie, pięciokilometrową trasę najszybciej pokonała Niepriajewa (14 minut, 34.7 sekundy). O niespełna 3.5 sekundy wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy, Kristę Parmakoski, zaś trzecia Kerttu Niskanen straciła do reprezentantki Sbornej ponad 10 sekund. Justyna Kowalczyk zajęła ostatecznie 10. lokatę w kategorii seniorskiej, a 11. w kategorii open (45.2 sekundy straty do liderki). Osiem pozycji niżej w tabeli wyników widnieje nazwisko Weroniki Kalety. Warto zwrócić uwagę, iż dwukrotną złotą medalistkę IO od młodszej podopiecznej z kadry Polski dzieli jedynie kilkanaście sekund. Z kolei jedyną juniorką, która dorównała najlepszym rezultatom seniorek, była Izabela Marcisz. Zajęła 7. pozycję z czasem 15,10,4.

Bieg panów to popis Iivo Niskanena. Fin jest co prawda znany ze swoich umiejętności biegania stylem klasycznym, jednak przewaga wypracowana nad kolejnymi zawodnikami robi wrażenie. Aleksander Bolszunow stracił do Niskanena prawie 40 sekund na dystansie dziesięciu kilometrów. Trzeci zawodnik, Perttu Hyvärinen, dotarł do mety w czasie gorszym o ponad minutę. Na trasie mieliśmy okazję oglądać jednego Polaka. Mateusz Chowaniak, serwismen kadry, zajął miejsce w dziewiątej dziesiątce. Metę osiągnęło 102 biegaczy - byli to zarówno biegacze szykujący formę przed startem Pucharu Świata, jak i amatorzy.

łączne wyniki zawodów - mężczyźni | kobiety

W niedzielę zawodnicy powalczą na dłuższych dystansach, w technice dowolnej. Zmagania rozpoczną panie (10 km), zakończą panowie (15 km).