Zawody FIS w Lillehammer. Zwycięstwo Johaug i Golberga. Wielki powrót Heidi Weng

17:04, 06.12.2020 Marta Grzyb

Po odwołaniu przez Międzynarodową Federację Narciarską Pucharu Świata w Lillehammer zdecydowano o zorganizowaniu w tej miejscowości zawodów FIS. Niedziela była ostatnim dniem rywalizacji na norweskich trasach. Panie miały do pokonania 10 kilometrów, zaś panowie musieli pokonać dystans o 5 kilometrów dłuższy. Zwyciężyli Therese Johaug oraz Paal Golberg.

Rozprzestrzeniająca się na świecie pandemia koronawirusa wymusiła na Międzynarodowej Federacji Narciarskiej odwołanie biegów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata, które miały odbyć się w dniach 4-6 grudnia w norweskim Lillehammer. W zamian zdecydowano o przeprowadzeniu w tej samej miejscowości zawodów rangi FIS.

Po piątkowych sprintach, w których tryumfowali Anikken Gjerde Alnaes i Haavard Solaas Taugboel, oraz sobotnich biegach dystansowych rozgrywanych stylem dowolnym, gdzie zwycięstwo odnieśli Therese Johaug i Harald Oestberg Amundsen, nadszedł czas na ostatni dzień norweskiej imprezy. Tym razem - w przeciwieństwie do dwóch poprzednich dni - rywalizowano stylem klasycznym.

W niedzielne przedpołudnie jako pierwsze na trasie pojawiły się panie, które miały do pokonania dystans 10 kilometrów. Spośród pięćdziesięciu trzech zgłoszonych zawodniczek pięćdziesiąt jeden dobiegło do mety. Wygrała - zgodnie z planem - Therese Johaug, która zdaje się nie mieć równych sobie w biegach długodystansowych. Fanów Heidi Weng z pewnością ucieszy fakt, iż ich ulubienica wraca do wysokiej formy. Po słabym występie w Ruce urodzona w Enebakk biegaczka wreszcie zanotowała wynik, który z optymizmem pozwala patrzeć w przyszłość. W Lillehammer uległa ona bowiem jedynie Johaug, pokonując między innymi Helene Marie Fossesholm, która stanęła na najniższym stopniu podium.

Wyniki biegu na 10 kilometrów kobiet

W dniu świętego Mikołaja o godzinie 10:00 rywalizację rozpoczęli panowie. Dystans 15 kilometrów najszybciej pokonał Paal Golberg, który linię mety przebiegł w czasie 36:17.4. Nieco ponad 4 sekundy gorszy rezultat uzyskał Sjur Roethe. Trzecią lokatę - ze stratą niespełna 7 sekund do zwycięzcy - zajął Martin Loewstroem Nyenget. Na piętnastej pozycji uplasował się tryumfator sobotniego biegu, Harald Oestberg Amundsen.  Łącznie na linii startu stanęło osiemdziesięciu pięciu zawodników. Pięciu z nich nie ukończyło zawodów.

Wyniki biegu na 15 kilometrów mężczyzn

W przyszłym tygodniu (tj. 12-13 grudnia) zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w szwajcarskim Davos, gdzie powalczą o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.