Zawody FIS w Lillehammer. Triumf Therese Johaug, niespodzianka w biegu mężczyzn

Fot. M. Rudzińska

Sobota była kolejnym dniem rywalizacji w zawodach FIS w Lillehammer. Impreza ta zastąpiła odwołane wcześniej biegi Pucharu Świata zaplanowane na ten weekend. Dziś rywalizowano na dystansach 10 i 15 kilometrów stylem dowolnym. Wśród kobiet najszybsza była Therese Johaug, natomiast w gronie mężczyzn doszło do małej niespodzianki, bowiem zawody wygrał utalentowany 22-latek Harald Oestberg Amundsen.

Fot. M. Rudzińska

Trzydniowe zawody FIS w Lillehammer zainaugurowane zostały przez wczorajsze sprinty, które wygrali Anikken Gjerde Alnaes i Haavard Solaas Taugboel. Sobota była natomiast szansą dla specjalistów od dystansów, gdyż rywalizowano w biegach na 10 i 15 kilometrów stylem dowolnym.

Jako pierwsi na trasie pojawili się mężczyźni, którzy swoje zmagania rozpoczęli o godzinie 9:00. Bieg – dość niespodziewanie – zakończył się zwycięstwem trzykrotnego mistrza świata juniorów Haralda Oestberga Amundsena, który wystartował z ostatnim numerem i mógł kontrolować sytuację. 22-latek prowadził od czwartego kilometra i na kolejnych punktach pomiaru utrzymywał swoją przewagę nad bardziej doświadczonymi rywalami. Młody Norweg minął linię mety z czasem 33:43.30 i mógł cieszyć się z pierwszego w tym sezonie zwycięstwa.

Na drugim miejscu zawody zakończył Johannes Hoesflot Klaebo, który na półmetku tracił do Amundsena cztery sekundy, by przegrać z nim o siedemnaście sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Jan Thomas Jenssen (+27,5 sek). Czwarty był Thomas Qvist Johannessen, piąty Martin Loewstroem Nyenget, a szósty Jon Rolf Skamo Hope. Na siódmym miejscu uplasował się Paal Golberg, ósmy był Mikael Gunnulfsen, dziewiąty Haavard Moseby, a dziesiątkę zamknął Finn-Haagen Krogh.

Wyniki biegu mężczyzn

Rywalizacja kobiet na dystansie 10 kilometrów stylem łyżwowym zakończyła się bez niespodzianek. Zwycięstwo odniosła faworytka Therese Johaug, która notowała najlepsze czasy na każdym punkcie pomiaru od startu do mety i finiszowała z czasem 24:12,0 min. Drugie miejsce zajęła utalentowana Helene Marie Fossesholm, która była wolniejsza od triumfatorki o dwadzieścia sekund. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Karoline Simpson-Larsen (+1:00,40). Dla 23-latki był to kolejny bardzo udany występ w ostatnich tygodniach.

Na czwartej pozycji finiszowała mistrzyni olimpijska z Pjongczangu w biegu na 10 kilometrów łyżwą – Ragnhild Haga. Piąta była Lotta Udnes Weng, szósta Maagni Smedaas, siódma Marte Skaanes, a ósma Silje Theodorsen. Czołową dziesiątkę zamknęły Tiril Udnes Weng i Kathrine Rolsted Harsem.

Wyniki biegu kobiet

Jutro ostatni dzień rywalizacji w Lillehammer. Panie pobiegną na 10 kilometrów techniką klasyczną, a panowie na 15 – także klasykiem.

Źródło: informacja własna / FIS