Zawody FIS. Pokaz siły Johaug i Karlsson. Solidna postawa Marcisz i Szkurat

18:41, 21.11.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 18:44, 21.11.2021

Niedziela była ostatnim dniem przedsezonowych startów, stanowiących dla biegaczy i biegaczek narciarskich szansę na sprawdzenie formy przed rozpoczęciem rywalizacji pucharowej. Tym razem podczas zmagań w Beitostoelen i Gaellivare biegano techniką dowolną. Faworyci ponownie nie zawiedli. Dobrze zaprezentowała się także Izabela Marcisz oraz polskie juniorki.

Gaellivare - kobiety

Podobnie jak w sobotę, tak i w niedzielę biegaczki i biegacze narciarscy rywalizowali w biegach dystansowych. Tym razem jednak zawody rozegrano techniką łyżwową. W dzisiejsze przedpołudnie jako pierwsze na linii startu stanęły juniorki, które - podobnie jak ich starsze koleżanki - miały do pokonania 10 kilometrów. Dystans ten najszybciej przebiegła Therese Patomella ze Szwecji, bezpośrednio za którą uplasowała się jej rodaczka, Elin Henriksson. Podium zawodów uzupełniła - ku uciesze polskich kibiców - Daria Szkurat. Na 6. miejscu zmagania ukończyła z kolei Karolina Kukuczka.

Rywalizację seniorek - tak jak dzień wcześniej - ponownie zdominowały reprezentantki kraju Trzech Koron, które zajęły sześć czołowych miejsc. W czołowej dziesiątce znalazło się ich aż osiem. Jedynymi, które wmieszały się w szwedzkie towarzystwo, były dwie bardzo dobrze znane polskim kibicom postaci, a mianowicie Izabela Marcisz oraz Łotyszka, Patricija Eiduka. Zawodniczki te uplasowały się odpowiednio na 7. oraz 8. pozycji. Ze zwycięstwa ponownie cieszyła się Frida Karlsoon (23:22,4 min), która na podium wyprzedziła Ebbę Andersson (+29,5 sek.) oraz Moę Olsson (+34,8 sek.).

Wyniki: juniorki | seniorki

Gaellivare - mężczyźni

Biegający w Szwecji panowie mieli dziś do pokonania o 5 kilometrów więcej niż panie. Po raz drugi z rzędu na najwyższym stopniu podium przedsezonowych testów stanął reprezentant gospodarzy, Leo Johansson, który wyznaczony dystans przebiegł w czasie 31:46,5 min. Bezpośrednio za nim uplasowali się jego rodacy: Jonas Eriksson (+14,2 sek.) oraz Fredrik Jonsson (+20,2 sek.). Na 4. miejscu zawody ukończył drugi zawodnik sobotniego biegu, Dario Cologna ze Szwajcarii (+24,8 sek.). Łącznie w pierwszej dziesiątce znalazło się ośmiu Szwedów oraz dwóch Helwetów. Polacy nie startowali.

W rywalizacji juniorskiej z pierwszej lokaty cieszył się Kanadyjczyk, Xavier Mckeever. Był on jedynym zawodnikiem spoza Szwecji, który wystartował w tych zawodach. Pozostałe miejsca w pierwszej trójce zajęli: Jens Junes oraz Theo Mattei.

Wyniki: juniorzy | seniorzy

Beitostoelen - mężczyźni

W Norwegii jako pierwsi przystąpili do rywalizacji panowie. Początek ich zmagań miał bowiem miejsce już o godzinie 10:00. Z grona 152 zawodników startujących w zawodach (140 ukończyło bieg) dystans 15 kilometrów najszybciej pokonał reprezentant gospodarzy, Harald Oestberg Amundsen, który wyznaczoną trasę przebiegł w czasie 3:23,0 min. Niespełna 2,4 sekundy gorszy rezultat uzyskał jego rodak, Sjur Roethe. Trzecie miejsce przypadło zaś w udziale Emilowi Iversenowi (+13,4 sek.). Na 6. miejscu bieg ukończył zwycięzca sobotnich zawodów, Hans Christer Holund (+24,1 sek.), 110. był zaś jedyny startujący w Norwegii Polak, Michał Boreczek.

Wyniki mężczyzn

Beitostoelen - kobiety

Trzy godziny po mężczyznach walkę o zwycięstwo w ostatnim przedsezonowym biegu rozpoczęły panie. Podobnie jak w sobotę, tak i tym razem obyło się bez niespodzianek. Po raz kolejny znakomitą dyspozycję potwierdziła Therese Johaug. Dziewiętnastokrotna medalistka mistrzostw świata dystans 10 kilometrów pokonała o ponad 35 sekund szybciej od swej rodaczki, Heidi Weng. Skład podium uzupełniła kolejna Norweżka, Ragnhild Haga, której strata do tryumfatorki wyniosła 45,1 sekundy. Pozostałe zawodniczki odnotowały rezultat gorszy co najmniej o ponad minutę od Johaug. Na starcie zabrakło reprezentantek Polski.