Zaskakujące zmiany w biathlonie. Jest kontrowersyjna kwestia

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Zmiany w biathlonie. Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała na swojej stronie internetowej o wprowadzeniu kolejnych zmian przed sezonem zimowym. Wśród nowości znalazło się m.in.: wprowadzenie nowej klasyfikacji dla zawodników poniżej 25 roku życia. Z komunikatu IBU wynika również, że w sezonie 2020/2021 zawodnikom będą odejmowane cztery – a nie jak dotychczas dwa – najgorsze wyniki na koniec sezonu.

IBU w ostatnich tygodniach wprowadza wiele zmian, które mają pomóc w sprawnym przeprowadzeniu zimowej rywalizacji biathlonistów w sezonie 2020/2021. Niedawno podjęto decyzję o rozgrywaniu listopadowych i grudniowych zawodów Pucharu Świata jedynie w Kontiolahti i Hochfilzen [więcej TUTAJ], a teraz poinformowano o kolejnych zmianach.

Nowa klasyfikacja i sposób liczenia punktów

Jedną z najważniejszych nowości w sezonie 2020/2021 ma być klasyfikacja dla zawodników poniżej 25 roku życia. Ta zastąpi nagrodę Debiutanta Roku (IBU Rookie of the Year), a lider tego zestawienia będzie nosił ciemnoniebieski plastron. Sporą zmianą – póki co tymczasową na sezon 2020/2021 – będzie odejmowanie czterech, a nie jak dotychczas dwóch, najgorszych wyników na koniec sezonu. Warto wspomnieć, że zapis o dwóch odejmowanych najgorszych wynikach budzi od lat kontrowersje. Dzięki temu z Kryształowej Kuli cieszył się minionej zimy Johannes Boe, który odpuścił kilka startów. Norwegowi nie odejmowano bowiem przez to żadnego punktu. Martin Fourcade nie zrobił sobie przerwy, więc odjęto mu punkty w dwóch najgorszych startach. W efekcie, mimo startowania do ostatniego biegu jako lider PŚ i wygrania tego startu, Francuz przegrał. Przy odejmowaniu czterech startów sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana.

Większa kwota startowa

Jakie jeszcze zmiany w biathlonie? Po odwołaniu pierwszych zawodów Pucharu IBU Międzynarodowa Unia Biathlonu wyszła także naprzeciw oczekiwaniom krajowych federacji. Dzięki ich decyzji każda reprezentacja będzie mogła wystawić dodatkowo dwie biathlonistki i dwóch biathlonistów. Chodzi o tych, którzy nie spełnili kryteriów kwalifikacyjnych umożliwiających start w Pucharze Świata. Ta zasada będzie jednak obowiązywała jedynie podczas czterech pierwszych weekendów w Kontiolahti i Hochfilzen. – Postanowiliśmy, że każda reprezentacja narodowa w ramach swojego limitu będzie mogła wystawić w PŚ dwóch mężczyzn i dwie kobiety, którzy nie uzyskali potrzebnych punktów kwalifikacyjnych – wytłumaczył Prezes IBU Olle Dahlin.

Zmiany dotkną także supersprintu, który będzie odbywał się teraz na 1,5 kilometrowej pętli. Zawodnicy nie będą też mogli korzystać z dodatkowych pocisków. Ponadto zadecydowano, że strzelanie do tarczy rywala lub wybranie błędnego stanowiska strzeleckiego nie będzie skutkowało automatyczną dyskwalifikacją.

Część tych zasad musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzona przez Kongres IBU. Zostały one jednak opublikowane wcześniej ze względu na przesunięcie daty Kongresu na listopad 2021 r. z powodu COVID-19.

Źródło: IBU