Zaskakujące wieści. Trener najlepszej zawodniczki sezonu odchodzi

Screen: YouTube

Trener kobiecej reprezentacji Austrii – Harald Rodlauer nie będzie już pełnić swojej funkcji kolejnej zimy. 56-latek, który doprowadził do zdobycia Kryształowej Kuli Evę Pinkelnig, a drużynę do wygranej w Pucharze Narodów, ma przejść na emeryturę.

 

Screen: YouTube

Odejście po fantastycznym sezonie

– Gratuluję Evie oraz wszystkim moim zawodniczkom tego, co osiągnęły w tym roku. To było naprawdę niezwykłe. Miałem zaszczyt doświadczyć niewiarygodnie wielkiego sukcesu i wspaniałych chwil jako główny trener tej drużyny – powiedział Rodlauer, którego podopieczne sięgnęły po zwycięstwo w Pucharze Narodów.

Styryjczyk wypowiedział się również na temat swojej dalszej przyszłości. – Zrezygnuję z pracy trenerskiej i pójdę inną drogą. Przejście na emeryturę w szczytowym momencie to dobra decyzja. Nie mogę się doczekać nowych zadań – dodał.

CV bogate w sukcesy

Rodlauer został trenerem Austriaczek w 2018 roku. Wcześniej piastował tę funkcję w latach 2011-2014. Łącznie ośmioletnia praca obfitowała w liczne sukcesy. Należą do nich m.in. zdobycie Kryształowej Kuli przez Evę Pinkelnig obecnej zimy, oraz trzykrotny triumf austriackiej ekipy w Pucharze Narodów (2019/20, 2020/21 oraz 2022/23). Pod jego wodzą medale czempionatu zdobywały również Daniela Iraschko-Stolz (brąz w 2019 oraz 2021 roku- skocznia normalna) oraz Marita Kramer (brąz w 2021 roku- skocznia duża). Jego podopieczne zdobywały stawały również na podium mistrzostw świata – (srebrne medale w Seefeld oraz Oberstdorfie oraz złoto w Planicy). Ponadto na drugim stopniu podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata stawała również Chiara Kreuzer (2019/20). W przypadku jego pierwszego podejścia do pracy z austriackimi skoczkiniami warto wyróżnić brązowy medal mistrzostw świata Jacqueline Saifriedsberger (Val di Fiemme 2013) oraz drugą pozycję Danieli Iraschko na koniec sezonu 2011/12.

56-latek w przeszłości opiekował się również kadrą włoskich kombinatorów norweskich. Z pracy zrezygnował po sezonie 2010/11. Austriak był również czynnym skoczkiem narciarskim. Nie odniósł jednak większych sukcesów.

źródło: krone.at