Zaskakujące doniesienia. Igrzyska olimpijskie bez kombinacji norweskiej?

fot. M. Rudzińska

W amerykańskich mediach pojawiła się informacja, która zszokowała świat sportów zimowych. Na najbliższych zimowych igrzyskach olimpijskich po raz pierwszy w historii może zabraknąć kombinacji norweskiej.

fot. M. Rudzińska

Kobieca kombinacja języczkiem u wagi

Dwuboiści startują na igrzyskach olimpijskiego od samego początku, czyli od 1924 roku. Miłośnicy sportów zimowych nie wyobrażają sobie najważniejszej imprezy czterolecia bez kombinacji norweskiej. Tak może jednak się stał w 2026 roku podczas igrzysk w Cortinie d’Ampezzo i Mediolanie. Kobieca odmiana dwuboju jest w początkowej fazie rozwoju. Panie rywalizują już na Pucharze Świata, ale nie jest ich zbyt dużo. To także dotyczy liczby krajów, które interesują się kombinacją w wykonaniu płci pięknej. Ostatnio dużo mówiło się o dysproporcjach w zarobkach u mężczyzn i kobiet. Szef kombinacji w FIS, Lasse Ottesen otwarcie mówił o staraniach w sprawie dodania kobiecej odmiany do olimpijskiego programu. Brak tej dyscypliny na igrzyskach w 2026 roku może oznaczać nawet jej koniec.

Niepewna olimpijska przyszłość kombinacji

Kombinacja norweska jest jedyną zimową dyscypliną olimpijską, w której nie startują kobiety. Jak dobrze wiemy, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przywiązuje dużą wagę, co do wyrównania liczby kobiet i mężczyzn uczestniczących w olimpijskiej rywalizacji. W amerykańskich mediach czytamy, że dwubój może zostać całkowicie usunięty z igrzysk. – Słyszałem głośno i wyraźnie w kuluarach, że rozwiązaniem dla równości płci jest usunięcie kombinacji mężczyzn z igrzysk w 2026 roku. Zrobienie czegoś takiego z jedną z tradycyjnych dyscyplin byłoby błędne i tragiczne. Dodano skialpinizm, a MKOl nie chcę zwiększyć liczby uczestników, więc pomysłem jest rezygnacja z kombinacji – przyznał Billy Demong, utytułowany kombinator i obecnie członek zarządu w USA Nordic.

Odpowiedź już niebawem

Kombinatorzy norwescy prowadzą działania, aby także kobiety mogły startować na igrzyskach olimpijskich. Możliwe byłoby także dodanie zawodów mieszanych do programu olimpijskiego. Do tej pory nikt nie myślał o całkowitym usunięciu kombinacji. – Informacje napływają o nas z różnych źródeł z całego świata. Większość z nas nie zdawała sobie sprawy z tego, że nasz sport jest zagrożony – powiedział Jasper Good, amerykański kombinator. Lasse Ottesen jeszcze nie słyszał deklaracji ze strony MKOl-u. – Słyszymy różne spekulacje, ale jeśli kobiety nie wystartują w 2026 roku, to dlaczego mężczyźni mieliby zostać usunięci? – przyznał dyrektor ds. kombinacji. Posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie programu igrzysk w 2026 roku odbędzie się 24 czerwca.

źródło: usatoday.com