Zapowiedź weekendu w saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach

fot. upload.wikimedia.org

fot. upload.wikimedia.org

Rozpoczął się nowy rok i mamy niespodziankę dla wszystkich kibiców sportów zimowych. Od teraz, czyli niecałe 40 dni przed igrzyskami olimpijskimi na naszym portalu będzie można również przeczytać informacje o bobslejach i skeletonie. Wpis będzie aktualizowany o listy startowe.

Puchar Świata w saneczkarstwie w Konigssee

W poprzednim roku Święto Trzech Króli saneczkarze również spędzili w Konigssee. Wówczas odbyły się tam mistrzostwa Europy. Teraz w Bawarii odbędą się pierwsze zawody Pucharu Świata w 2018 roku. Na prowadzeniu klasyfikacji generalnej są reprezentanci Niemiec Natalie Geisenberger, Felix Loch i Toni Eggert/Sascha Benecken. Najwyżej z Polaków plasuje się dwójka Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski, która zajmuje 15. miejsce. W Konigssee wystartują również Ewa Kuls, Natalia Wojtuściszyn, Maciej Kurowski i Mateusz Sochowicz. Z powodu choroby Wojciecha Chmielewskiego w Konigssee nie wystartowała dwójka Chmielewski/Kowalewski. Polacy nie wystartują również w sztafecie, w której pojedzie zaledwie 11 ekip.

Tor w Konigssee zbudowany w 1968 roku jest położony w malowniczym terenie blisko jeziora. Dla jedynek mężczyzn tor ma długość 1339 metrów, a dla dwójek i kobiet 1224 metry. Dla bobslejów i skeletonu tor wynosi 1675 metrów. Skeletoniści muszą pokonać 13, bobsleiści i saneczkarze (kobiety i dwójki) 12, a saneczkarze w jedynkach 16 zakrętów. Na tym torze odbyło się mnóstwo wielkich imprez sportów saneczkowych w tym mistrzostwa świata. Najbardziej charakterystycznym momentem toru jest zakręt numer 11, czyli kreisel.

fot. fil-luge.org

“Puchar Świata w Koenigssee jest pierwszym po przerwie świątecznej. Chcielibyśmy oddać tutaj dwa dobre ślizgi, aby nastroić się odpowiednio przed drugą częścią sezonu. Jeśli będą dobre warunki atmosferyczne to zapewne tor będzie dobrze przygotowany i bardzo szybki. Jest trudny technicznie, zaczynając od startu, gdzie wieża jest dosyć płaska i trzeba włożyć dużo wysiłku, aby dobrze wystartować. Na jesień startowaliśmy tam bardzo szybko, zobaczymy jak będzie w ten weekend. Następnie 4 wiraże, które trzeba przejechać perfekcyjnie, aby się napędzić, i wyjechać na “krzywą prostą” z dobra prędkością, tam trzeba zachować spokój i nie wykonywać niepotrzebnych sterowań. W dalszej części toru trzeba być jeszcze mocniej skoncentrowanym, gdyż przy dużej prędkości dzieją się różne rzeczy. Myślę, że 4 kolejne tory w Koenigssee, Oberhofie, Lillehammer i Siguldzie są dla nas łaskawe i lubimy na nich jeździć.” – powiedział o torze w Konigssee polski saneczkarz Jakub Kowalewski.

konigssee men start luge

Program zawodów w Konigssee i transmisje:

Sobota 6 stycznia:

11:15 dwójki 1. ślizg (FIL TV)
13:00 dwójki 2. ślizg (FIL TV)
14:20 jedynki kobiet 1. ślizg (Eurosport2, FIL TV)
15:40 jedynki kobiet 2. ślizg (Eurosport1, FIL TV)

Niedziela 7 stycznia:

10:40 jedynki mężczyzn 1. ślizg (FIL TV)
12:15 jedynki mężczyzn 2. ślizg (Eurosport2, FIL TV)
14:10 sztafeta (Eurosport2, FIL TV)

Listy startowe:

Jedynki kobiet

Jedynki mężczyzn

Dwójki

Sztafeta

Puchar Świata w bobslejach i skeletonie w Altenbergu

Najbliższym przystanek Pucharu Świata federacji IBSF jest Altenberg. W poprzednim sezonie w Saksonii najwięcej powodów do radości mieli gospodarze. W skeletonie najlepsi byli Jacqueline Loelling i Christopher Groetter, a w bobslejach mężczyzn czwórka Johannesa Lochnera i dwójka Friedrich/Grothkopp. Tylko w dwójkach pań wygrał kanadyjski duet Kaille Humphries/Melissa Lotholz. Humphries będzie bronić pozycji liderki Pucharu Świata, gdyż ma tylko 14 punktów przewagi nad drugą Amerykanką Elaną Meyers Taylor. W dwójkach panów prowadzi Justin Kripps, w czwórkach Johannes Lochner, a w skeletonie Loelling i Koreańczyk Sungbin Yun.

W Altenbergu wystartują również polscy bobsleiści. W dwójkach pojadą Mateusz Luty/Krzysztof Tylkowski. Ważniejszy będzie start czwórki pilotowanej przez Lutego. Polska załoga walczy o kwalifikację olimpijską i każdy start jest na wagę złota. Reprezentanci Polski w tym sezonie startowali już w Altenbergu i zapamiętają ten start bardzo dobrze. Dwójka Luty/Tylkowski wygrała tam zawody Pucharu Europy. Niestety, słabiej Polakom poszło w czwórkach, gdzie zajęli 11. miejsce.

Zawody na torze w Saksonii odbywają się od lat 70. poprzedniego wieku. Ostatnie poprawki na tym obiekcie zostały przeprowadzone w 2007 roku. Długość toru dla mężczyzn ma 1378 metrów, dla kobiet 1220 metrów, a dla bobslejów i skeletonistów 1413 metrów. Panowie na sankach oraz zawodnicy w bobslejach i skeletonach pokonują 17 zakrętów, panie na sankach 15 zakrętów, a dwójki saneczkarskie 11. Najciekawszymi miejscami na torze w Altenbergu są Kreisel oraz zakręty numer 4, 9 i 14.

fot. fil-luge.org

Luge POV Altenberg

Program zawodów w Altenbergu i transmisje:

Piątek 5 stycznia:

10:00 Skeleton kobiet 1. ślizg (IBSF TV)
11:30 Skeleton kobiet 2. ślizg (IBSF TV)
14:00 Skeleton mężczyzn 1. ślizg (IBSF TV)
15:45 Skeleton mężczyzn 2. ślizg (IBSF TV)

Sobota 6 stycznia:

13:00 Bobsleje kobiet 1. ślizg (IBSF TV)
14:30 Bobsleje kobiet 2. ślizg (IBSF TV)
17:15 Bobsleje dwójki 1. ślizg (IBSF TV)
18:45 Bobsleje dwójki 2. ślizg (IBSF TV)

Niedziela 7 stycznia:

13:45 Bobsleje czwórki 1. ślizg (IBSF TV)
15:15 Bobsleje czwórki 2. ślizg (IBSF TV)

Listy startowe:

Skeleton kobiet

Skeleton mężczyzn

Bobsleje kobiet

Bobsleje dwójki

Bobsleje czwórki

Puchar Interkontynentalny w skeletonie w Sankt Moritz

W czwartek i w piątek w szwajcarskim Sankt Moritz odbywają się zawody Pucharu Interkontynentalnego w Sankt Moritz. W zawodach wystartują nasi skeletoniści Marta Orłowska, Michał Jakóbczyk i Vlad Polyvach.

źródło: fil-luge.org/ibsf.org/Eurosport/informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.