Zapowiedź weekendu w saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach

fot. bostonherald.com

fot. bostonherald.com

Jeśli chodzi o Puchary Świata to w bobslejach i skeletonie w ten weekend odbędzie się ostatnia runda w tym sezonie. Saneczkarze rywalizować będą w Lillehammer. Wpis będzie aktualizowany o listy startowe.

Puchar Świata w saneczkarstwie w Lillehammer

Ostatnia runda zawodów pucharowych, która odbyła się w Oberhofie była udana dla polskich saneczkarzy. Liczymy na to, że w Lillehammer, do którego saneczkarze dojechali z problemami, Polacy w komplecie awansują do zawodów głównych. Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski powalczą o kolejne miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. Zwycięstwo w Pucharze Świata zapewnili sobie Toni Eggert/Sascha Benecken. W Lillehammer oprócz zwykłych zawodów odbędą się również sprinty. Dlatego zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mogą zapewnić sobie Natalie Geisenberger i Felix Loch.

Olimpijski tor w Lillehammer ma 1365 metrów długości dla mężczyzn i 1165 metrów dla kobiet. Mężczyźni mają do pokonania 16 zakrętów, a kobiety 13 zakrętów. Do najważniejszych momentów toru należą Trollporten, Huldre, Boygen i Triumfbuen.

fot. fil-luge.org

“Jazda po torze w Lillehammer jest unikalnym doświadczeniem. W moim wrażeniu tor jest bardzo szybki. Lód jak szkło i różnorodne długie zakręty sprawiają poczucie naprawdę szybkiej jazdy. Start jest długi i pozwala nabrać dużą prędkość. Każdy mój ślizg na treningach był bardzo szybki. Nie miałem większych problemów i byłem bardzo zadowolony z tego, że ani razu nie uderzyłem w bandę, ani nie przewróciłem się. Przez kilka godzin zapamiętałem tor i nauczyłem się sterowania, ale byłem bardzo zdenerwowany, ponieważ nigdy tutaj nie jeździłem. Trenerzy zwracają uwagę na zakręty 11, 12 i szczególnie 13, gdyż są to najbardziej niebezpieczne zakręty na torze. Słysząc, że bardziej doświadczeni zawodnicy mieli problemy, uważałem jeszcze bardziej. Lód jest ciężki i jeśli jedzie się agresywnie, można stracić kontrolę i narazić się na groźny upadek.” – powiedział reprezentant Argentyny Lucas Populin.

Lillehammer Luge POV 2015-2016 Chris Mazdzer

Program zawodów w Lillehammer i plan transmisji:

Sobota 20 stycznia:

09:05 jedynki kobiet 1. ślizg (FIL TV)
10:25 jedynki kobiet 2. ślizg (FIL TV)
11:45 dwójki 1. ślizg (FIL TV)
13:05 dwójki 2. ślizg (FIL TV)

Niedziela 21 stycznia:

09:15 jedynki mężczyzn 1. ślizg (FIL TV)
10:55 jedynki mężczyzn 2. ślizg (FIL TV)
12:45 sprinty (FIL TV)

Listy startowe

Jedynki kobiet

Jedynki mężczyzn

Dwójki

Puchar Świata w bobslejach i skeletonie w Konigssee

W Konigssee odbędą się finałowe zawody Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie. Już w piątek zmagania w pucharze zakończą skeletoniści. Blisko zwycięstwa w klasyfikacji generalnej kobiet jest Jacqueline Loelling. Wśród mężczyzn liderem jest Sungbin Yun. Koreańczyk jednak nie wystartuje w finale Pucharu Świata. Otwiera to drogę do zwycięstwa Martinsowi Dukurssowi. Jeśli Łotysz zajmie 13. miejsce, to sięgnie po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.  W rywalizacji bobsleistów w Konigssee zabraknie reprezentantów Polski na czele z pilotem Mateuszem Lutym. Jeśli chodzi o klasyfikację generalną to “kropkę nad i” powinni postawić Justin Kripps w dwójkach i Johannes Lochner w czwórkach. Wśród kobiet szansę na końcowy triumf mają Kaille Humphries, Elana Meyers Taylor, Mariama Jamanka i Jamie Greubel Poser.

Tor w Konigssee zbudowany w 1968 roku jest położony w malowniczym terenie blisko jeziora. Dla jedynek mężczyzn tor ma długość 1339 metrów, a dla dwójek i kobiet 1224 metry. Dla bobslejów i skeletonu tor wynosi 1675 metrów. Skeletoniści muszą pokonać 13, bobsleiści i saneczkarze (kobiety i dwójki) 12, a saneczkarze w jedynkach 16 zakrętów. Na tym torze odbyło się mnóstwo wielkich imprez sportów saneczkowych w tym mistrzostwa świata. Najbardziej charakterystycznym momentem toru jest zakręt numer 11, czyli kreisel.

fot. fil-luge.org

Konigssee POV | IBSF Official

Program zawodów w Konigssee i plan transmisji:

Piątek 18 stycznia:

09:00 Skeleton kobiet 1. ślizg (IBSF TV)
10:30 Skeleton kobiet 2. ślizg (IBSF TV)
12:00 Skeleton mężczyzn 1. ślizg (IBSF TV)
13:45 Skeleton mężczyzn 2. ślizg (IBSF TV)

Sobota 19 stycznia:

12:15 Bobsleje kobiet 1. ślizg (IBSF TV)
13:45 Bobsleje kobiet 2. ślizg (IBSF TV)
15:15 Bobsleje dwójki 1. ślizg (IBSF TV)
16:45 Bobsleje dwójki 2. ślizg (IBSF TV)

Niedziela 20 stycznia:

16:00 Bobsleje czwórki 1. ślizg (IBSF TV)
17:30 Bobsleje czwórki 2. ślizg (IBSF TV)

Listy startowe:

Skeleton kobiet

Skeleton mężczyzn

Bobsleje dwójki

Bobsleje kobiet

Inne zawody

W zawodach Pucharu Europy w skeletonie w Innsbrucku zobaczymy Martę Orłowską, Damiana Markiewicza, Michała Jakóbczyka i Vlada Polyvacha. W Winterbergu odbędzie się kolejna runda Pucharu Świata Juniorów saneczkarzy. W ramach tych zawodów rozegrane zostaną mistrzostwa Europy.

źródło: informacja własna/fil-luge.org/ibsf.org

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.