Zacięta walka o Kryształową Kulę. Nika Kriznar ponownie na czele

fot. Klemen Zibelnik/smucka.com

Początkowo konkursy w Niżnym Tagile wydawały się przynieść zmiany na czele tabeli Pucharu Świata pań. Po niedzielnym konkursie na pozycję liderki powróciła Nika Kriznar, a walka o Kryształową Kulę wciąż trwa. Jak wygląda sytuacja w klasyfikacji generalnej przed kończącym trwający sezon weekendem?

fot. Klemen Zibelnik/smucka.com

Po sobotnim konkursie indywidualnym w Niżnym Tagile prowadzenie w klasyfikacji generalnej objęła Sara Takanashi. Japonka wystartowała jednak w żołtym plastronie tylko raz – po niedzielnym konkursie na pozycję liderki powróciła Nika Kriznar. Słowenka ma nad drugą Takanashi zaledwie pięć punktów przewagi. Zwyciężczyni obu rozegranych dotychczas w Rosji konkursów, Marita Kramer, zajmuje trzecią pozycje w tabeli, tracąc do Kriznar 91 “oczek”. Matematyczne szanse na triumf w klasyfikacji generalnej ma jeszcze czwarta Silje Opseth, która traci do prowadzącej 184 punkty. Patrząc na ostatnie starty wyżej klasyfikowanych rywalek, niemożliwym wydaje się zdobycie przez nią Kryształowej Kuli, ponieważ do końca sezonu pozostały jedynie dwa konkursy indywidualne w Czajkowskim. Zostaną one rozegrane w piątek oraz niedzielę, odpowiednio 26 i 28 marca. Polki nie poleciały do Rosji ze względu na zakażenie koronawirusem u jednej ze skoczkiń. Po dotychczasowych konkursach wszystkie plasują się jednak dopiero w piątej dziesiątce klasyfikacji generalnej, a najlepsza z nich, Anna Twardosz, jest 44. z dorobkiem ośmiu punktów.

Pełna klasyfikacja generalna

Liderkami klasyfikacji drużynowej są Słowenki, które w dotychczasowych startach zgromadziły 2268 punktów. Zaledwie 31 “oczek” mniej mają zajmujące drugą pozycję Austriaczki, które po konkursach w Niżnym Tagile mogą się poszczycić zdecydowanie największą zdobyczą punktową – w dwóch konkursach zyskały ich aż 389. Strata trzecich Norweżek to już 215 punktów, co przy świetnie dysponowanych rywalkach i nieobecności Maren Lundby oraz Eirin Marii Kvandal może się okazać trudne do odrobienia. Przed zawodniczkami jeszcze jeden konkurs drużynowy. Ten odbędzie się w sobotę 27 marca w Czajkowskim. Po sobotnim konkursie do punktujących w tym sezonie reprezentacji dołączyły Kanadyjki. To za sprawą Abigail Strate, która zakończyła zawody na 30. miejscu, tym samym zdobywając jeden punkt.

Pełna klasyfikacja drużynowa

Na czele klasyfikacji generalnej trwającego obecnie turnieju Blue Bird plasuje się zwyciężczyni obu rozegranych w ramach cyklu konkursów, Marita Kramer. Miejsca w czołowej trójce zajmują również Sara Takanashi i Nika Kriznar, które tracą do liderującej Austriaczki odpowiednio 21,1 oraz 24,8 punktu. Na kolejnych pozycjach plasują się Silje Opseth (36,8 punktu straty) oraz kolejna z Japonek, Nozomi Maruyama, która traci do Kramer 41,9 punktu. Łącznie sklasyfikowanych jest 41 zawodniczek.

Pełna klasyfikacja cyklu Blue Bird

Źródło: informacja własna/fis-ski.com